Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór autorski Łucji Dudzińskiej w Drezdenku

Redakcja
Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku wspólnie z Grupą Literyczną NA KRECHĘ w Poznaniu i Stowarzyszeniem Alternatywni, zapraszają na wieczór autorski Łucji Dudzińskiej.

Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury STYK w Drezdenku oraz Grupą Literyczną NA KRECHĘ w Poznaniu i Stowarzyszeniem Alternatywni, zapraszają na wieczór autorski Łucji Dudzińskiej. Spotkanie połączone będzie z promocją jej najnowszego tomu wierszy pt. "MeMbrana. Cyrkulacje". Wieczór uświetni wystawa fotografii „Majki Świat Niemożliwy” Marii Kuczary z Krakowa. Spotkanie poprowadzi pochodzący z Drezdenka poeta i animator kultury – Tomasz Walczak oraz dyrektor Biblioteki – Teresa Dabaere. Drugi tom poetycki Łucji został wydany przez Zaułek Wydawniczy „Pomyłka” ze Szczecina; wydawnictwo stawiające na bardzo dobrą literaturę i unikalną szatę edytorską, którą w tym przypadku wykonała Maria Kuczara. Grupa Literyczna NA KRECHĘ od jakiegoś czasu rozpoczęła bliską współpracę z elbląskim Stowarzyszeniem Alternatywni, które niebawem będzie otwierało swą drezdenecką filię. Działalność literacka jest wspólną płaszczyzną łączącą obie formacje. Biblioteka Publiczna w Drezdenku od dawna organizowała przeróżne cykle spotkań z twórcami kultury, wszak współczesne biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, to centra informacji naukowej i kultury szeroko rozumianej. Inicjatywa ze wszech miar cenna i godna naśladowania. Podczas wieczoru będzie można oczywiście zakupić zarówno książkę Łucji jak i prace Marii.

Łucja Dudzińska – absolwentka Akademii Ekonomicznej i Studium Pedagogicznego. Pisze wiersze od czasów szkoły podstawowej. Na debiut publiczny zdecydowała się dopiero w 2008 roku. Obecnie animatorka działań kulturalnych, redaktorka poetyckiej serii wydawniczej dla grupy, laureatka kilku nominacji na tom poetycki oraz licznych nagród i wyróżnień ogólnopolskich konkursów literackich np. im. Kazimierza Ratonia 2014; wygrała Slam Poetycki WARTAL 2010, VII OKP im. Michała Kajki 2011, ex aequo VII Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. W. Sułkowskiego 2012. Otrzymała nagrodę TETIS 2012 na Konkursie im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Publikowała w kilkudziesięciu antologiach, almanachach pokonkursowych oraz w periodykach literackich: Topos, Arkadia, Odra, Bliza, Wakat, Fraza, Tygiel Kultury, Notatnik Satyryczny, Znaj, Nestor, Autograf, Akant, Okolica Poetów, Protokół Kulturalny; oraz na łamach: Helikopter OPT , Odry, sZAFy, Pisarze.pl, Monitora Chicago. Jej wiersze dały tytuł Antologii na 40. lecie Klubu Literackiego „Dąbrówka” – „Na końcu świata albo języka” oraz zatytułowano Almanach „Pod naporem wyobraźni” na XIX Konfrontacjach Literackich w Głogowie. Tłumaczona na język angielski (publikacja na londyńskiej stronie OFF_PRESS), grecki (publikacja PPG) oraz na język niemiecki i rosyjski (publikacja w antologiach „Jak podanie ręki”). Mieszka w Poznaniu, gdzie założyła i prowadzi ogólnopolską Grupę Literyczną NA KRECHĘ. Pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Erotyk Na Krechę im. T. Stirmera, oraz „Fotografia”; spotkań wART loży, Prezentacje, WierszYstawki artystycznej, Hyde Parku Integracje Literackie. Organizuje od 2012 roku ogólnopolską akcję „Walentynki Na Krechę”.

Jest wiceprezesem Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji oraz członkiem Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Zadebiutowała tomem „z mandragory” wydanym przez Stowarzyszenie Literackie im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi (2013), za który otrzymała statuetkę Nagrody Ryszarda Milczewskiego-Bruno (w kategorii poezja) oraz nominację do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i „Złoty Środek Poezji” za Najlepszy Debiut Poetycki Roku 2013.

Maria Kuczara od kilku lat zajmuje się fotografią i grafiką komputerową. Mówi: “Nie nauczyłam się jeszcze, jak zrobić portret prawdziwy Człowiekowi. Bo portret prawdziwy Człowieka to coś, co mnie najbardziej pociąga w fotografii. Taki, który kradnie duszę Modelowi. I pozostawia Go żywym na zawsze”.

Jej fotogramy były pokazywane na kilku wystawach zbiorowych, między innymi w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Opolu, Brzegu, Siedlcach i Krakowie oraz na wystawach indywidualnych w Ełku,
w ramach X Portu Poetyckiego, w Chorzowie i w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu. Opracowała graficznie tom poetycki „Perłofonia” Ewy Włodarskiej, „MeMbrana. Cyrkulacje” Łucji Dudzińskiej.

Galeria prac Marii Kuczary: http://variart.org/galeria/2151-majak.htm

Autor plakatu: Jacek Wysocki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto