26 stycznia 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu odbył się wieczór autorski Pietro Vitelliego.

26 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu odbył się wieczór autorski Pietro Vitelliego. Spotkanie z włoskim poetą poprowadziła przedstawicielka Urzędu Miasta Oświęcim Joanna Wija. Zaprezentowane zostały jego sonety (pieśni) miłosne czytane po włosku przez Francesce Corbi i w języku polskim przez "Grupę żywego słowa Infinitas" z Oświęcimskiego Centrum Kultury. Pełne uroku wiersze Pietro Vitelliego zawarte są w przepięknie wydanym tomiku pt. "Pieśń miłości do Lilli. A wszystko zaczęło się nad brzegiem Wisły", który każdy uczestnik spotkania otrzymał w podarku wraz z dedykacją od Autora. Czytelnik nie musi znać języka włoskiego, by przeczytać sonety miłosne, bowiem zostały one przetłumaczone na język polski przez panią Paulinę Leśniak i opublikowane obok wersji oryginalnej. Tomik poezji ilustrowany jest obrazami artysty malarza z Cori Francesco Porcari.  
Pietro Vitelli opowiadał nam o swoich długoletnich fascynacjach Polską, a szczególnie o niejednej miłości do urodziwych Polek. Opowiadał historię kontaktów z naszym krajem, ludźmi... m.in. z RSTK "Grupą na Zamku". Dlatego też nie przez przypadek opowieściom i wierszom Pietra towarzyszyła wystawa obrazów malarzy z tego Stowarzyszenia.  

Jerzy Demski, jako przedstawiciel twórców pracujących w górnictwie, podarował bohaterowi wieczoru wyrzeźbioną z węgla figurkę św. Barbary jednocześnie przedstawiając historię ich patronki, która sięga i zazębia się z historią Włoch.  

Wśród gości nie zabrakło bliskich przyjaciół Pietro z Polski m.in. prof. Wojciecha Narębskiego, przyjaciela od pięćdziesięciu lat,  bohatera bitwy pod Monte Cassino oraz tłumaczki jego wierszy pani Pauliny Leśniak, jak i również władz z Prowincji Latina pana Mauro Carturan. "Pieśni do Lilli... " wysłuchali zaproszeni przedstawiciele miast partnerskich Oświęcimia z Francji i Niemiec oraz władze naszego miasta w osobie pani wiceprezydent Marii Pędrak.  

Słuchając opowieści Pietra Vitelliego zorientowaliśmy się jak bardzo wiele łączy nasze narody. Zauważył, że duma naszych narodów zespolona wspólną historią odnawia się dziś we wspólnym europejskim domu i nie jest przypadkiem, iż hymny narodowe włoski i polski odwołują się odpowiednio do wspólnych tradycji obu krajów.

Pietro Vitelli i Marian Majkut podczas spotkania z twórcami z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury "Grupa na Zamku" w wieży z XIII wieku w Oświęcimiu - 2012 rok.


Pietro Vitelli urodził się w 1937 roku w Cori. W 1999 roku został uhonorowany oznaczeniem Kawalera Orderu Zasług Republiki Włoskiej. 
Sprawował kierownicze stanowisko w Ministerstwie Finansów. Przez lata był zaangażowany w życie polityczne i administracyjne kraju. Sprawował urzędy Burmistrza Cori, Radcy Prowincji Latina oraz Radcy Regionu Lazio. Jako członek Zarządu i Dyrekcji Włoskiej Sekcji Rady Gmin i Regionów Europejskich (ponownie wybrany na stanowisko w marcu 2011 roku). Od lat po dzień dzisiejszy jest zaangażowany w działania na rzecz utworzenia Państw Zjednoczonych Europy, a więc demokratycznej, pokojowej i solidarnej federacji. Wielokrotnie wziął udział w wymianach i międzynarodowych projektach w ramach współpracy pomiędzy różnymi krajami i kulturami. Jako pomysłodawca przyczynił się do powstania Regionalnego Instytutu Studiów Muzycznych im. Goffreda Petrassiego z siedzibą w Latinie.  
Jest autorem prac z zakresu finansów i ekonomii. Opublikował liczne tomiki poezji w języku włoskim w dialekcie corese, eseje historyczne, opowiadania oraz powieść. Jego wiersze zostały przetłumaczone na języki angielski, grecki oraz rosyjski i ukazały się w licznych antologiach. Jest laureatem za twórczość poetycką oraz dzieła historyczne.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!