(© Mariusz Kubik/Domena publiczna)

W ramach programu imprez, Instytut Niemiecko-Polski w Darmstadt zaprasza na wieczór poetycki pro memoria dla Wisławy Szymborskiej pt. "Setki radości". Impreza odbędzie się w domu artystów Haus Olbricht w Darmstadt.

Wisława Szymborska była częstym gościem Niemiecko-Polskiego Instytutu. Ostatni raz odwiedziła Darmstadt 1997 roku, czytała wtedy swoje wiersze w domu artystów Olbrich w Darmstadt.

[/i]"Wraz ze Zbigniewem Herbertem i Tadeuszem Różewiczem, Wisława Szymborska należy do wielkiej triady polskich poetów swojego pokolenia. Wiersze jej zabarwione ironią lecz w głębi raczej są sceptyczne i melancholijne, która wynika ze świadomości, że nasze życie jest niczym innym niż krótką przerwą między jednym NIC a drugim NIC" - napisano o niej w "Darmstadt Echo", 11 sierpnia 1997 r.

Instytut Niemiecko-Polski (DPI) wydał w ramach polskiej biblioteki 7-tomowe dzieło "Panorama polskiej literatury", w którym poczytne miejsce zajmuje jej twórczość. Wisława Szymborska od wielu lat zaprzyjaźniona była z Karlem Dedeciusem - tłumaczem literatury polskiej. Po otrzymaniu Nagrody Nobla podzieliła się z nim radością. Dedecius został tłumaczem jej poezji i rozsławił jej dzieła w krajach niemieckojęzycznych. Karl Dedecius mówił o poezji Szymborskiej: "Jej sposób myślenia jest skomplikowany lecz jej język jest prosty" ("Die Zeit", 11 października 1996 r.).

Wieczór poetycki odbędzie się w czwartek 9 Lutego o godzinie 19. Deutsches Polen-Institut (Haus Olbrich), Alexandraweg 28, Darmstadt.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!