Rafy koralowe na całym świecie dotyka proces obumierania tkanek. Zmiana koloru powoduje, że schorzenie to nazywamy wybielaniem korali.

Zdaniem naukowców, spowodowane jest to zmianami klimatycznymi oraz wzrostem temperatury w oceanach.

Na nagraniu widać zaatakowaną przez chorobę Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii. Epidemia rozciąga się tam na długości ponad tysiąca kilometrów. Jak informują naukowcy, część rafy już umarła.

Na czym polega problem? Rafy koralowe zaczynają obumierać i zmieniać kolor. "Zdrowa tkanka u większości twardych koralowców waha się kolorystycznie w przedziale od żółtego do brązowego. Odpowiada za to symbiotyczna funkcja barwników fotosyntetycznych - glonów zooxanthellae. W momencie, kiedy następuje spadek stężenia fotosyntetycznych pigmentów zooxanthellae, tkanki żywe korali stają się prawie przezroczyste. Zachodząca reakcja znana jest jako wybielanie koralowców" - czytamy w serwisie oceany.org

STORYFUL/x-news

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!