Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne życzenia wczoraj i dziś

Ewa
Ewa
Zmartwychwstanie Chrystusa/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Victory_over_the_Grave.jpg?uselang=pl
Zmartwychwstanie Chrystusa/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Victory_over_the_Grave.jpg?uselang=pl Bernard Plockhorst
Z Wielkanocą są związane liczne tradycje i zwyczaje domowe, które staramy się kontynuować. Jedną z tradycji jest składanie życzeń świątecznych. W jaki sposób składaliśmy życzenia swoim bliskim dawniej, a jak to robimy dziś?

Wczoraj...

Najpopularniejszym sposobem na przekazanie życzeń były kartki, wysyłane z pomocą poczty. Mają one swoją wieloletnią tradycję, jednak niemożliwe jest dzisiaj dokładne wskazanie, które z kart polskich i nie tylko można uznać za najstarsze i gdzie oraz przez kogo zostały wydane. Jak każdy popularny wynalazek pocztówka ma wielu ojców.
Karty ilustrowane widokami miast, z reprodukcjami dzieł sztuki oraz życzeniami świątecznymi ukazały się już na początku lat 70. XIX wieku, zaś pomysł ich powstania pojawił się w okresie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. Bardzo szybko ilustrowane kartki wysyłane z różnych okazji zrobiły oszołamiającą karierę.

Najwcześniejsze karty wielkanocne wysyłane w Polsce przedstawiały dzwony, stada kurczaków i kaczątek, zające i owieczki, wiosenne konwalie, wierzbowe bazie, suto zastawiony wielkanocny stół, w tym: mazurki, dziczyznę, baby wielkanocne, pęta kiełbas i pasztety, również wiklinowy koszyczek z malowanymi pisankami, jako symbol odradzającego się życia, oraz obowiązkowo lukrowanego baranka przystrojonego w chorągiewkę, symbolizującego zmartwychwstałego Jezusa, a także tzw. "święcone" jedyne w swoim rodzaju w Europie. Ilustracje na kartkach wielkanocnych czerpały wzór z ikonografii kultury chrześcijańskiej i kultury świeckiej. Często zamiast do przedstawień związanych z męką Pańską, ukrzyżowania czy zmartwychwstania sięgano również do dawnych symboli i zwyczajów ludowych.

Ciekawy w polskich kartach wielkanocnych był ich narodowy charakter. Postać zmartwychwstałego Chrystusa była często przedstawiana na pocztówkach, ze względu na symbolikę, jako nadzieję na odrodzenie państwa polskiego. Przedstawiano również grobowiec z odsłoniętą płytą, z którego ulatywał biały orzeł, symbol państwa polskiego, czy też personifikacje Polski, która jak Chrystus Zmartwychwstały - odwalając kamień grobowy błogosławiła zgromadzonych przed nią bojowników, mających stanąć do walki o niepodległość ojczyzny.

Dzisiaj...

Obecnie w okresie przedświątecznym kartki Wielkanocne znaleźć można dosłownie w każdym sklepie. kartki, wysyłane rodzinie i znajomym na Wielkanoc służą do przekazywania naszych dobrych myśli i serdecznych życzeń tym, którym nie możemy ich złożyć osobiście. Rozwój technologiczny w ostatnich latach spowodował, że do tradycji składania życzeń coraz częściej wykorzystywany jest Internet.

Za pośrednictwem sieci wysyłamy kartki elektroniczne czy świątecznego maila. W Internecie jest wiele stron, oferujących również animowane e-kartki, bardzo często z podkładem muzycznym. Można więc wysłać kartki na Wielkanoc naszym bliskim nawet w ostatniej chwili, jeżeli zapomnieliśmy tego zrobić wcześniej!

Czy w obecnych czasach wysyłanie tradycyjnej kartki z życzeniami pocztą jest jeszcze popularne? Czy może już w dobie internetu przesyłamy więcej życzeń za pomocą sieci?
A może krótki SMS i po sprawie?

A jak to jest w Waszym przypadku ?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto