Scena Męki Pańskiej znajdująca się w Bardnie Scena Męki Pańskiej znajdująca się w Bardnie

Scena Męki Pańskiej znajdująca się w Bardnie (© plrang / SXC)

Chrześcijanie na całym świecie wspominają dzisiaj mękę i śmierć krzyżową Jezusa Chrystusa. W kościołach nie odprawia się mszy świętej.

- Wielki Piątek to jedyny dzień w ciągu roku, w którym na całym świecie nie odprawia się mszy św. Spowodowane jest to wielkim szacunkiem dla ofiary Chrystusa poniesionej na krzyżu za grzechy całego świata. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym czci się krzyż, na którym umarł zbawca - mówi ks. Grzegorz Weis, proboszcz starogardzkiej Parafii Bożego Miłosierdzia.

W Wielki Piątek w kościołach katolickich odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej. W wielu parafiach rozpoczyna się o godzinie 15, gdyż według przekazów to o tej godzinie zmarł Jezus Chrystus. O godzinie 21, pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, odbędzie się droga krzyżowa w rzymskim Koloseum.

Wieczorem w całej Polsce sprawowane będą Liturgie Męki Pańskiej, które składają się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego. Podczas nabożeństwa czytana będzie, podobnie jak w Niedzielę Palmową, Męka Pańska wg św. Jana. Kościół modli się dzisiaj szczególnie o zachowanie pokoju na świecie, za starszych braci w wierze (Żydów) oraz za niewierzących w Jezusa Chrystusa.

Dawniej w Wielki Piątek na ulicach miast i w kościołach można było spotkać procesje kapników (członków bractw religijnych, które praktykowały publiczne biczowanie się jako formę pokuty), którzy śpiewając pieśni o Męce Pańskiej obchodzili kolejne stacje drogi krzyżowej.

Według prawa kościelnego obowiązuje dzisiaj post ścisły - jakościowy i ilościowy.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!