Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki powrót warszawskiego Kina Iluzjon

Alicja MP
Alicja MP
To jest zdjęcie wykonane na trzy tygodnie przed otwarciem, teraz jest już piękniej i świeci neon.
To jest zdjęcie wykonane na trzy tygodnie przed otwarciem, teraz jest już piękniej i świeci neon. A. Pionkowska
Na otwarcie Kina Iluzjon czyli na nowy początek, 9 listopada, godz. 18.30, zaplanowano wiele atrakcji. Główny punkt to „Pan Tadeusz”. Ten filmowy zabytek został zrekonstruowany dzięki nowoczesnej technice cyfrowej. Film powstał w 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Nową muzykę skomponował Tadeusz Woźniak.

To było długie czekanie, ale wszystko udało się i 5 listopada 2012 nastąpiło uroczyste otwarcie Kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie przy ulicy Narbutta 50 A.

Filmoteka Narodowa wydała oficjalne oświadczenie, w którym m.in. czytamy: "Modernizacja Iluzjonu miało na celu przywrócenie dawnej świetności i nadanie kinu nowej funkcjonalności, powiększenie jego przestrzeni użytkowej oraz zapewnienie mu multifunkcjonalności poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt audiowizualny (zarówno tradycyjne, jak i najnowocześniejsze techniki multimedialne). Naszym zamiarem jest uzupełnienie tradycyjnego i dobrze znanego iluzjonowym widzom stylu przez funkcjonalną nowoczesność".

Było uroczyste otwarcie, konferencja prasowa, zwiedzanie całego obiektu, który imponuje nowoczesnością. Tu można obejrzeć relację.

Warszawskie Kino ILuzjon istnieje (z przerwami) od prawie 60 lat. Różnie bywało, seanse odbywały się pod innymi adresami, ale już teraz kino ma własną siedzibę. Po przebudowie obiekt jest znacznie większy. Oprócz dawnej, zmodernizowanej części powstała nowa, znacznie większa. Kino dysponuje teraz dwoma salami: większą nazwano „Stolica”, a mniejszą „Mała Czarna”. Obie są znakomicie wyposażone, mają najnowocześniejszy sprzęt: będzie tu można oglądać filmy na taśmach 16 mm i w formacie 3D. „Stolica” posiada także fosę dla orkiestry, dzięki temu nieme filmy będą emitowane z muzyką „na żywo”.

To nie wszystko – jest także multimedialny system wystawienniczy, mediateka z ekranami dotykowymi, w holu kina otwarta będzie kawiarnia i księgarnia, w przyszłości także będzie można zamawiać wszelkie wydawnictwa filmowe przez internet. Modernizacja kina została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 1999 roku w plebiscycie "Gazety Wyborczej" Kino Iluzjon zdobyło tytuł Magicznego Miejsca w Warszawie – gospodarze doceniają tradycję i deklarują, że zrobią wszystko, aby to miejsce takim pozostało - szczególnym, twórczym i niezwykłym. Planowane są spotkania, debaty o kulturze z twórcami i historykami kina, aktorami, autorami książek filmowych.

Na nowy początek, czyli 9 listopada, godz. 18.30, zaplanowano wiele atrakcji. Główny punkt to re-premiera „Pana Tadeusza”. Ten filmowy zabytek został zrekonstruowany dzięki nowoczesnej technice cyfrowej.

Film powstał w 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Scenariusz stworzyli Ferdynand Goetel i Andrzej Strug, zdjęcia Antoni Wawrzyniak i Janusz Wasung. Główne role zagrali wtedy: Stanisław Knake-Zawadzki (Sędzia), Jan Szymański (ksiądz Robak), Mariusz Maszyński (hrabia) Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulima (Telimena), a Zofia Zajączkowska zagrała Zosię. Muzykę do filmu skomponował Tadeusz Woźniak, który będzie opowiadał o niełatwym powstawaniu tej kompozycji.

Swoistym rodzajem przewodnika jest wystawa, która znakomicie pokazuje historię powstania filmu „Pan Tadeusz” - od realizacji po dzień dzisiejszy. Dowiadujemy się, jakie były losy trzech kopii filmowych, które przetrwały najtrudniejsze czasy, jednak choć niekompletne – ocalały.

Na szczęście mamy utalentowanych artystów-fachowców, którzy za pomocą nowoczesnej techniki cyfrowej pięknie zrekonstruowali nasz filmowy zabytek.

Ważna wiadomość - od 9 do 11 listopada w 33 kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w całej Polsce odbędzie się uroczysta re-premiera zrekonstruowanego filmu "Pan Tadeusz" ze świetną muzyką Tadeusza Woźniaka. Ważne informacje są tutaj.

Już w listopadzie w nowym Iluzjonie będzie się wiele działo. Z okazji 70. rocznicy urodzin zobaczymy filmy wielkiego reżysera – Wernera Herzoga, następnie rozpocznie się 10. Edycja Święta Niemego Kina, będą aż
22 filmy. Kolejne tygodnie to m.in. takie słynne nazwiska jak: Michelangelo Antonioni, Tod Browning, Rydley Scott. Nie zabraknie też filmów najnowszych, zarówno fabularnych, jak i niezwykle ważnych produkcji dokumentalnych, filmów animowanych, oraz seansów dla dzieci.

Warszawiacy i goście przebywający w stolicy może zechcą wybrać się do Iluzjonu. Tu można znaleźć mapkę.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto