(© Patryk Młynek)

W sobotę na leszczyńskim stadionie rozegrany zostanie finał indywidualnych mistrzostw Polski. W szranki o miano najlepszego żużlowca w kraju stanie szesnastu zawodników. Głównym faworytem do złota jest aktualny wicemistrz świata Jarosław Hampel.

Pierwotnie zawody miały się odbyć 15 sierpnia jednak kapryśna deszczowa pogoda pokrzyżowała plany organizatorom, którzy przekładając pierwszy mecz rundy play off Ekstraligi musieli również zmienić datę rozegrania finału IMP na najbliższą sobotę. Na Smoczyku zobaczymy całą krajową czołówkę. Na starcie zabraknie jednak zwycięzcy z ubiegłego roku Janusza Kołodzieja, który dość nieoczekiwanie odpadł w półfinałowym turnieju rozegranym w Opolu. Oprócz popularnego "Koldiego", zabraknie też dwóch pozostałych medalistów z poprzedniego roku - wicemistrza kraju Krzysztofa Kasprzaka oraz Rafała Dobruckiego. Pierwszy został zawieszony w prawach zawodnika przez tarnowską Unię, z kolei drugi doznał na początku sezonu poważnej kontuzji kręgosłupa i przechodzi obecnie rehabilitację.

W finale zobaczymy zawodników z pięciu klubów Ekstraligowych (Leszno, Tarnów, Zielona Góra, Rzeszów, Wrocław), trzech z pierwszej ligi (Gniezno, Łódź, Bydgoszcz) oraz trzech drugiej ligi (Piła, Rawicz, Opole). Po dwóch zawodników mają Falubaz, Unia, Pila, Gniezno, Bydgoszcz, po jednym Tarnów, Rzeszów, Wrocław, Rawicz, Łódź oraz Opole.

Czytaj też: Turniej dla Phila Morrisa w Birmingham

Murowanym kandydatem do złotego medalu w finale jest żużlowiec Unii Leszno Jarosław Hampel. Za zawodnikiem przemawia znakomita dyspozycja oraz atut własnego toru. Aktualny wicemistrz świata, choć ma na koncie wiele trofeów, to jednak nigdy zdobył złotego medalu indywidualnych MP. Jak pokazuje historia mistrzostw Polski nie zawsze zwyciężali faworyci.

Głównym rywalem Małego wydaje się być Piotr Protasiewicz, który w tegorocznym sezonie prezentuje się bardzo dobrze - zarówno w polskiej lidze jak i w szwedzkiej Eliksten. Swoja fantastyczną dyspozycje potwierdził w Drużynowym Pucharze Świata, w którym wraz z reprezentacją wywalczył złoty medal.
Mimo awansu, pod taśmą startową nie zobaczymy aktualnego mistrza świata Tomasza Golloba. Przechodzi on aktualnie rehabilitacje po groźnym wypadku, jakiemu uległ podczas ostatniej Grand Prix w Toruniu. Jego start w sobotę jest niestety wykluczony.

Na liście startowej mamy nazwiska aż czterech juniorów. O seniorskie medale będą walczyć: Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra), Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) oraz bracia Przemysław i Piotr Pawliccy (obaj Stokłosa Polonia Piła). Wiele można spodziewać się zwłaszcza po braciach Pawlickich, którzy przecież na leszczyńskim owalu zaczynali swoje kariery.

Zobacz również: Maciej Janowski najlepszy w Holsted!


Zastanawia brak w wielkim krajowym finale 2011 roku żużlowców z Torunia i Częstochowy. Nie mówiąc o dawnej potędze Rybnika, czy Gdańska. Częstochowę reprezentuje poniekąd jej wychowanek, utrzymujący się od lat na wysokim poziomie, Sebastian Ułamek. Na próżno szukać w finale rodzimych toruńczyków.

Żużlowcy rywalizować będą nie tylko o medale, ale również o czapkę Kadyrowa, symboliczne trofeum przechodnie wręczane każdemu kolejnemu mistrzowi Polski.

Lista startowa finału IMP w Lesznie:
1. Piotr Pawlicki (Stokłosa Polonia Piła)
2. Sebastian Ułamek (Tauron Azoty Tarnów)
3. Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
4. Szymon Kiełbasa (Kolejarz Rawag Rawicz)
5. Jarosław Hampel (Unia Leszno)
6. Mateusz Szczepaniak (Orzeł Łódź)
7. Przemysław Pawlicki (Stokłosa Polonia Piła)
8. Maciej Kuciapa (PGE Marma Rzeszów)
9. Marcin Jędrzejewski (Kolejarz Opole)
10. Adam Skórnicki (Unia Leszno)
11. Michał Szczepaniak (Start Gniezno)
12. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
13. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno)
14. Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
15. Grzegorz Walasek (Polonia Bydgoszcz)
16. Tomasz Gapiński (Polonia Bydgoszcz)
R1. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław)

Początek finału - sobota, godz. 18.00.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!