(© Wikimedia Commons, Autor: Tim Boddy)

Atrakcją warszawskiego festiwalu, byli m.in. amerykańska gwiazda rapu Azealia Banks, która wystąpiła w Polsce po raz pierwszy oraz francuski wokalista, Woodkid i nasza Novika.

W ostatni weekend warszawska Soho Factory, w ramach dziewiątej edycji święta muzyki, jakim okrzyknięto FreeFormFestival, gościła miłośników i artystów reprezentujących muzykę niezależną; w koncercie m.in. zagrali: Azealia Banks, Woodkid, Novika, Parachute Youth, Tricky.

Zobacz zdjęcie - amerykańska raperka Azealia Banks była jedną z gwiazd festiwalu (Fot. PAP/Jacek Turczyk) - TVP Info - muzyka niezależna

"Festiwal prezentuje nowoczesną i niezależną muzykę oraz sztukę w środowisku miejskim, a jego celem jest wskazywanie nowych światowych trendów muzycznych i artystycznych" – podkreślają w rozmowie z mediami organizatorzy imprezy, o czym donosi TVP Info.

W trakcie tegorocznej edycji FreeFormFestival w Warszawie, wystąpiły takie gwiazdy, jak: Tricky, Azealia Banks, Woodkid, Novika, Parachute Youth, Hudson Mohawke, SebastiAn, The Toxic Avenger, Kate Boy, Fair Weather Friends, Appart i Miss Kittin.

Brytyjska gwiazda trip-hopu Tricky

Jednym z ważnych punktów imprezy a zarazem atrakcji festiwalu, był występ brytyjskiego artysty trip-hopowego, Tricky'ego. Brytyjski muzyk zaprezentował podczas koncertu, interesujący materiał ze swojej najnowszej płyty, "False Idols".

Zobacz galerię zdjęć Tricky'ego (Fot. Marcin Bąkiewicz/WP) -
WP.PL - Trocki

Atrakcyjny wokalista, nastrojony wyjątkowo śpiącym charakterem, znany z pracy w grupie muzycznej Massive Attac, rozpoczął karierę solową w 1995 roku, kiedy to wydał płytę "Maxinquaye". Natomiast utwory prezentowane w stolicy z płyty "False Idols", wydanej w 2013 roku, to jego już dwunastym albumem.

Tricky z Bristolu (faktycznie Adrian Thaws), w swojej karierze artystycznej współpracował z wieloma, m.in. z Bjoerk, Johnem Frusciante, Alanis Morissette i PJ Harvey. Ten 45-letni muzyk i śpiewak, piszący mroczne teksty i śpiewający szepczącym stylem, przypomina co nieco rapowanie. Wraz z grupą Massive Attack stał się twórcą nurtu muzycznego trip-hop.

Amerykańska raperka Azealia Banks

Inną niezwykle atrakcyjną gwiazdą warszawskiego festiwalu, była amerykańska raperka Azealia Banks. Wystąpiła w Polsce po raz pierwszy. Promowała przy okazji swój album "Broke With Expensive Taste". Azealia Banks - wykształcona w nowojorskiej szkole muzycznej La Guardia, występowała w programach, jako raperka pod pseudonimem "Miss Banks". Azealia uchodzi obecnie w branży i wśród krytyków muzycznych, za jedną z najbardziej elektryzujących i energetyzujących, a jednocześnie bezczelnych postaci artystycznych reprezentujących muzykę niezależną.

Zobacz galerię zdjęć Azealii Banks (Fot. Marcin Bąkiewicz/WP) – WP.PL - Azealia Banks

Szerszą popularność w Ameryce przyniosło jej doskonałe wykonanie utworu "Slow Hands", z repertuaru grupy Interpol, jak również udział w nagrywaniu płyty projektu Major Lazer. Światowy rozgłos zdobyła po wejściu na szczyt rankingu "Cool List" New Musical Express. Wkrótce do sklepów w różnych krajach ma trafić debiutancki album wokalistki "Broke With Expensive Taste". Utwór sprzed dwóch lat pod kryptonimem "212", w którym szczerze i otwarcie śpiewa: "Jestem wulgarną suką", stał się jawną ilustracją charakterystyki artystki, ale też kanonem etycznym i estetycznym wśród największych przebojów 2011 roku.

Francuski wokalista Woodkid

Nie mniej interesujące i atrakcyjne były występy młodych artystów: francuskiego wokalisty i reżysera teledysków, m.in. Lany Del Rey, Take Care Drake'a i Rihanny – Woodkida (z korzeniami polskimi), francuskiego dj-a SebastiAna, Miss Kittin – wokalistki i dj-ki z Paryża, związanej z gatunkiem electroclashu oraz brytyjskiego dj-a Hudson Mohawke'a, a także polskiej wokalistki Noviki.

Zobacz galerię zdjęć Woodkida (Fot. Marcin Bąkiewicz/WP) - WP.PL - Woodkid

Ponadto – równolegle z prezentacjami sławnych reprezentantów muzyki niezależnej, w bogatym programie warszawskiego festiwalu, znalazły się też pokazy filmowe i ciekawe ekspozycje polskiego designu.

Stanisław Cybruch

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!