"Wiemy, co gramy" - zapewnia poznańskie kino Muza w swoim motcie. Rozrywka nie musi być związana tylko z tzw. kulturą popularną. Są miejsca, które oferują ambitne spędzenie czasu, tak jak to czyni kolejny bohater naszego cyklu "Kino z klimatem".

Kino Muza działa od 1908 r. Kiedyś nazywało się "Theater Apollo". Obecną nazwę otrzymało dopiero w latach 50. XX w.

Motto kina: Wiemy, co gramy, jasno określa idee kina: tu nie ma miejsca na przypadek. Repertuar wybierany jest bardzo starannie, ze szczególnym uwzględnieniem kina europejskiego i autorskiego.
- Najważniejsze, to utrzymywać ambitną linię repertuaru, taką do jakiej nasi bywalcy już się przyzwyczaili. Nasze kino jest wyjątkowe i pełne tradycji. Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Anna Litewka, z PR kina.

Od 2008r. seans można uświetnić wizytą w kawiarnio-galerii, czyli w Muza Art Cafe. Miejsce to pod każdym względem różni się od znanych kinowych kawiarni i barów. Wystrój rzeczywiście przypomina barwną galerię. Na ścianach - zdjęcia wystylizowane na kadry ze starego filmu. Stoliki małe, kameralne i z klimatem. Siedząc przy jednym z nich, można napić się kawy lub gorącej czekolady. Dodatkowym atutem jest fakt, że w dniu urodzin widz może otrzymać swój ulubiony napój i to całkowicie za darmo.

Jednak to nie jedyny prezent urodzinowy jaki otrzymać można od Kina Muza. Można np. wybrać się na dowolny film z repertuaru danego dnia i to na koszt kina.

W Muzie odbywają się przeglądy filmowe i festiwale. W ofercie znaleźć można również specjalne cykle skierowane do różnych odbiorców.

Raz w miesiącu odbywają się tematyczne maratony filmowe pod hasłem DKF "Kamera". "Ja się zabiję!", "Nakręcone komiks"y, "Dozwolone od lat 18", "Hard Kore(a)", "Polish Fantastisch", "Apokryf nie na żarty" - to tylko kilka maratonów, które już się odbyły. Po każdym seansie widzowie zapraszani są do dyskusji na temat wyświetlanych ekranizacji.

Babska Muza to cykl poświęcony dokumentom o kobietach w świecie sztuki. Pomysł na taki cykl powstał w 2007r. i wział się z zapotrzebowania prezentacji filmów o tematyce kobiecej. Kino Muza przedstawia tytuły tworzone przez kobiety albo opowiadające o kobietach. Pokaz odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca. Nie tylko kobiety mają prawo wstępu i choć nadal to panie stanowią większość widowni, panowie również mogą przyjść i rozkoszować się niezapomnianym klimatem. - Prezentowane filmy nie są znanymi producjami, dlatego cykl ten jest prawdziwym wydarzeniem i gratką dla fanów ambitnego kina - podkreśla Litewka.

Animuza to cykl spotkań z polską i światową animacją, który ma na celu przybliżenie publiczności najlepszych animacji i wprowadzenie widzów w bajkowy i zaczarowany klimat.
5 prawa]Poranki rodzinne w Muzie to coś dobrego dla wszystkich członków rodziny. Dobra zabawa gwarantowana niezależnie od wieku. Miło obejrzeć bajki, które starsze pokolenie zna z dziecięcych lat. Seans uatrakcyjniają warsztaty artystyczne, prezentujące formy kreatywnego spędzania czasu z dziećmi. [plik

Kina komercyjne przeważnie nie są przygotowane na wizyty rodziców z pociechami. Zwłaszcza jeśli to dorosły chce obejrzeć jakimś film dla siebie.
Nie chcesz martwić się o to, co zrobić z dzieckiem, kiedy chcesz wybrać się do kina?
Seanse "Z dzieckiem w kinie" dedykowane są rodzicom-kinomanom i odbywają się w każdą niedzielę o 12. Każdy taki seans odbywa się w warunkach dostosowanych do obecności dzieci na sali. Zbyt duży hałas ani egipskie ciemności nie przestraszą maluchów. Podczas tego cyklu światło jest lekko zapalone, a dźwięk ściszony. Kilkultenie dzieci mogą korzystać z kącika zabaw, który znajduje się tuż pod ekranem. Rodzice niemowlaków również nie muszą się martwić, ponieważ sala kinowa wyposażona jest w przewijak.

Dla miłośników kina azjatyckiego, a zwłaszcza japońskiego interesujące będą imprezy z cyklu Muza Pięciu Żywiołów. Współorganizatorem cyklu jest orientalna restauracja GOKO. Pokaz filmowy wzbogacony jest prezentacją na temat tradycji i obyczajów Japonii. Odbywa się raz w miesiącu i gromadzi liczą widownię.

"Razem w kinie" to inicjatywa, z którą Kino Muza wyszło jako jedno z pierwszych. Kino nie jest już miejscem wyłącznie dla osoby widzącej. W Muzie mają miejsce pokazy z audiodeskrypcją, czyli z narracją, która za pomocą dodatkowych werbalnych opisów przedstawia to, co się dzieje na ekranie. Cykl ma na celu zwiększenie udziału osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym Poznania.

- Do Poznania przyjechałam z pewnymi obawami. Odnalazlam jednak swoje miejsce, gdzie lubię odpoczywać, spędzać czas i rozmawiać i sympatycznymi ludźmi. Najbardziej lubię te czwartkowe seanse. Jako studentka nie mam zbyt dużo pieniędzy, ale na wydatek w wysokości 5zł mogę sobie pozwolić nawet co tydzień - mówi W24 Patrycja Iwońska, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego.
Nieprzyzwoicie Tanie Czwartki to promocja, która początkowo miała być skierowana wyłącznie do studentów. Tak przypadła do gustu kinomaniaków, że od października 2007r. została wprowadzona na stałe. W każdy czwartek można kupić bilet na dowolny film za jedyne 5zł i to niezależnie od wieku. Jest to jednocześnie jedyny cykl, na który nie można zrobić rezerwacji.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są programem popieranym przez Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra. Młodzież w roku szkolnym 2010/2011 mogła pogłębiać swoją wiedzę na temat sztuki filmowej poprzez specjalnie organizowane pokazy i warsztaty, których gościem był m.in. Krzysztof Zanussi. Program czeka na swoje wznowienie.

Muza to kino wyjątkowe. Kino z klimatem. Gdy tam pójdziesz, nie potkniesz się o tłum ludzi, nie obejrzysz filmów komercyjnych, znanych i przeważnie amerykańskich. Jeśli jesteś pasjonatem albo dopiero chcesz poznać kino europejskie, koniecznie wybierz się do Muzy. Możliwe, że będzie ono twoim natchnieniem.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!