okładka okładka

okładka (© wydawnictwo Novae Res)

Duch Romana Polańskiego, demon likantropii, wampir, nekromanta - to tylko kilka postaci ze zbioru opowiadań Ahsana Ridha Hassana "Wieża".

Nie jestem miłośniczką opowiadań, gdyż zanim się zacznie akcja, już się kończy. Zdecydowanie wolę powieści, które są bardziej wymagającymi lekturami. Jednak do sięgnięcia po zbiór "Wieża" zachęciło mnie tajemnicze nazwisko autora. Jest ono jednak mylące - przywodzi na myśl mieszkańca krajów arabskich. Nic bardziej mylnego, akcja opowiadań toczy się w Polsce, a sam autor pochodzi z Bielsko-Białej i mieszka obecnie w Krakowie.

"Wieża" to zbiór 5 opowiadań Ahsana Ridha Hassana, które można zakwalifikować do literatury grozy. Każde z nich zawiera historię, opartą na innym motywie. Wśród nich będzie m.in. tajemnicza budowla, która pozostaje na granicy szaleństwa; ducha Romana Polańskiego oraz proces swoją absurdalnością przypominający powieść Franza Kafki.

Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Sądny dzień", w którym główny bohater przeżywa koszmar na jawie. Andrzej jest znanym rysownikiem, który po pracy nie stroni od kobiet mimo że jest żonaty. Pewnego dnia jego świat wywraca się do góry nogami. A on sam jest sędzią na przedziwnym procesie...

Trochę zawiodłam się tytułowym opowiadaniem, które moim zdaniem było trochę przydługie, z powodu zbędnych opisów - np. dotyczących papieru toaletowego. Autor miał ciekawy pomysł z tajemniczą wieżą, która wyrosła w ogrodzie Michała i Moniki. Co ciekawe, widzi ją jedynie Michał, podobnie tajemniczą zakapturzoną postać, która budzi w nim strach. Fakt ten oraz inne czynniki zewnętrzne burzą sielankę małżeńską. Czy Michałowi uda się uratować małżeństwo i odkryć co kryje w sobie wieża?

Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem. Zamieszczone w niej opowiadania mają różny poziom, jak to zwykle bywa w tego typu publikacjach. Widać, że autor lubi Franza Kafkę, który stał się inspiracją do jednego z opowiadań. Co więcej, opowiadania skłaniają do refleksji m.in. na temat granic przyzwoitości, poczucia moralności, przeprowadzania eksperymentów czy nieświadomego dostania się do sekty.

Muszę przyznać, że jak na debiut literacki, książka ta jest całkiem udana. Polecam ten zbiór miłośnikom opowiadań grozy w bezkrwawym wydaniu oraz osobom, które lubią dawać szansę debiutantom, gdyż widzą w nich potencjał.

Ahsan Ridha Hassan jest początkującym pisarzem, przedsiębiorcą i założycielem portalu Wydaje.pl. Na swoim koncie ma kilka nagród literackich. Inspiruje się prozą Kafki, Gombrowicza, Gaimana i Kundery.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!