„Jest tu wilk w okolicy; mam go w podejrzeniu, że zamyśla o czemś brzydkiem”- przestrzegał Adam Mickiewicz w bajce „Koza, kózka i wilk”. Wilki żyją w Jacie – utrzymuje znany przyrodnik Piotr Szewczyk. -Ostatnio zobaczyliśmy dorodnego samca.

Dorosły wilk pojawił się w rezerwacie, co zarejestrowała wideopułapka zainstalowana przez Piotra Szewczyka i Romana Korlagę.

Trzytygodniowy wysiłek nagrodzony został minutowym filmem z basiorem w roli głównej.(youtube.com/watch?v=749NkV73eqc&feature=share)...

Drapieżnik ostrożnie podchodzi do przeszkody - obserwujemy jego zachowanie na planie filmowym- obwąchuje. Ucieka. Wraca… Koniec nagrania.

- To samotny wędrowiec? - zapytałem pana Piotra.

- Różne są opinie na ten temat. Uważam, że te piękne i niezwykle inteligentne zwierzęta są w Jacie - mówi z radością Piotr Szewczyk. – Pewnie mamy watahę na naszym terenie. Jeszcze nie zrobiłem im zdjęcia, ale Romek sfotografował wilka.

- Piotr ma w swoich bogatych zbiorach wspaniałe ujęcia ptaków, ssaków, pejzaży - rewanżuje się koledze, Roman Korlaga, członek ZPFP od 2013 roku . - Cieszę się, że czterokrotnie spotkałem w leśnych ostępach wilka. Za każdym razem przypominałem sobie wierszyk Jana Brzechwy: „Gdyby nie był na obrazku, zaraz by cię zjadł głuptasku…”.

Przypomnijmy, że leśny rezerwat przyrody Jata zajmuje ponad 1100 hektarów terenu w gminie Łuków, 337 ha to rezerwat ścisły.

Gniazdują żurawie, bociany czarne, czaple, orliki krzykliwe, jastrzębie, krogulce, myszołowy, sowy, słonki itp. Tu bezpieczną ostoję mają łosie, jelenie sarny, dziki, zające.

Szacuje się, że w naszym kraju żyje około 1000 wilków, najwięcej w Bieszczadach. W Polsce wilk należy do gatunków ściśle chronionych, co oznacza, że nie wolno na niego polować. Jest to prawnie zabronione.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!