Wileńska uroczystość na Rossie Wileńska uroczystość na Rossie

Wileńska uroczystość na Rossie.

Operacja "Ostra Brama" to kryptonim działań bojowych wileńskiej AK nakierowanej na wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej realizowanych w ramach akcji "Burza". Wczoraj na Rossie zainaugurowano obchody 70. rocznicy tej akcji.

W niedzielę, 6 lipca, na Rossie w Wilnie zainaugurowano obchody 70. rocznicy operacji "Ostra Brama". W uroczystości obok Polonii Litewskiej wzięli udział m.in.: dr Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych; prof. dr hab. Krzysztof Andrzej Kunerta, sekretarz Ochrony Rady Pamięci Walk i Męczeństwa; Stanisław Cygnarowski, konsul generalny RP na Litwie; prezes ZPL Michał Mackiewicz; minister energetyki RL, Jarosław Niewierowicz; poseł na Sejm RP Leszek Dobrzyński; honorowy prezes Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej; prezes Okręgu Wileńskiego AK, Włodzimierz Mikuć; delegaci Towarzystwa Miłośników Wilna, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie, Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, Stowarzyszenia Armii Krajowej na Białorusi, harcerze i młodzież szkolna.

Czytaj także: Wywiad z Prezesem Okręgu Wileńskiego AK

Dzisiaj, poniedziałek 7 lipca, zostaną złożone kwiaty w innych miejscach upamiętniających bohaterska walkę polskiej partyzantki o Wilno: w Boguszach, w Skorbucianach, w Krawczunach, w Zułowie, na Kalwarii Wileńskiej. Wieczorem odbędzie się Msza święta za żołnierzy AK.

13 lipca na godzinę 15:00 zaplanowano Mszę św. i oddanie hołdu żołnierzom AK przy pomniku w Krawczunach. Uroczystość tradycyjnie zorganizuje wileński oddział Związku Polaków na Litwie.Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!