To już III edycja festiwalu "Muzyka w starych kościołach Miechowic, pamięci Matki Ewy i ks. Norberta Bonczyka". Pierwszy z trzech zaplanowanych koncertów odbył się w poniedziałek wielkanocny w Kościele pw. "Świętego Krzyża".

Zainaugurowany w 2010 roku festiwal Muzyka w starych kościołach Miechowic, pamięci Matki Ewy i ks. Norberta Bonczyka jest wspólnym projektem Rady Dzielnicy Miechowice oraz miechowickich parafii: Świętego Krzyża, Bożego Ciała oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Na festiwalach, które odbywają się w cyklu wiosenno-jesiennym, prezentowana jest muzyka poważna. W poprzednich odsłonach festiwali swój mistrzowski repertuar prezentowało kilkunastu solistów, zespołów i chórów muzycznych. Muzycy ci mają w swym dorobku artystycznym spore osiągnięcia, nie tylko na krajowych scenach muzyki poważnej, operowej czy sakralnej, lecz również za granicą.

Kierownikiem artystycznym projektu jest Jacek Woleński, bytomianin, popularyzator muzyki, dziennikarz muzyczny i konferansjer. Stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej i Radia Piekary.

Jacek Woleński jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym kilku festiwali, cykli koncertowych w regionie. Wśród nich są m.in.: Festiwal Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera w Pokoju, Ad Dei Gloriam w krapkowickim kościele parafialnym, Muzyczne kwiaty niebios w Otmuchowie, Wieczory Loretańskie u Franciszkanów w Głogówku.
Ponadto w Kluczborku od 2000 r., jako stały prelegent i współorganizator Festiwalu Muzyki Organowej, w Głogówku od 2008 r. - Głogóweckiego Festiwalu im. L.van Beethovena, w Kędzierzynie Koźlu od 2009 r. - Festiwalu Silesia - Pradziad oraz w Kielczy od 2010r. cyklu 4 pory roku.

Dziennikarz publikował m.in. w Ruchu Muzycznym, Welcome to Upper Silesia, Życiu Muzycznym, Dzienniku Zachodnim, Życiu Bytomskim, Nowej Trybunie Opolskiej, Gazecie Krakowskiej, Górnośląskim Diariuszu Kulturalnym, Trybunie Śląskiej, Śląsku.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2010 został Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego.

Od 2009 r. Jacek Woleński zasiada w Radzie Dzielnicy Miechowice. Jego pomysł - realizowany wraz z przewodniczącym Zarządu Dzielnicy, Michałem Staniszewskim oraz miechowickimi parafiami - Muzyka w starych kościołach Miechowic, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i na stałe zagościł w kulturalnym kalendarzu Bytomia.

Wybór miechowickich kościołów jest nieprzypadkowy, nie chodzi bowiem tylko o zapełnienie luki kulturalnej dzielnicy, ale również zwrócenie uwagi na ogromną wagę historyczną tych zabytkowych murów. Motto, które wybrał Jacek Woleński, dla całej imprezy brzmi: Pamięci Norberta Bonczyka i Matki Ewy, postaci bezpośrednio związanych z historią Miechowic i miechowickich kościołów. Rangę wydarzenia podniósł patronat honorowy w osobach ks. bpa Jana Wieczorka oraz ks. bpa Tadeusza Szurmana.

Obsługą medialną festiwalu zajmuje się Janusz Rymarz. Cykl wiosenny jest dofinansowany ze środków Gminy Bytom.

Anna Noworzyn i Kwartet smyczkowy Verbum

Na inaugurację III edycji festiwalu w poniedziałek wielkanocny w Kościele pw. Świętego Krzyża zaprezentował się Kwartet Smyczkowy Verbum w towarzystwie sopranistki Anny Noworzyn.

Anna Noworzyn jest absolwentką Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Alicji Słowakiewicz, na którym uzyskała
dyplom z wyróżnieniem oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki w 2004 r.

Jej talent muzyczny został zauważony oraz wyróżniony przez wielkich artystów i pedagogów (prof. Helena Łazarska, prof. Ingrid Kremling-Domański, prof. Jerzy Artysz, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Ralf Doring) pod kierunkiem, których doskonaliła swoje umiejętności w ramach licznych kursów wokalnych w Polsce i za granicą.

Wzięła udział w światowej prapremierze musicalu Canterville Ghost J. T. Williamsa w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w 2000 r., a także w prawykonaniu mszy Domus Dei W. Stępnia z Orkiestrą Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca w 2003 r. W 2005 r. wystąpiła z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Gabriela Chmury w Koncercie Nadzwyczajnym z okazji Jubileuszu 75-lecia Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego.

Kwartet smyczkowy Verbum tworzą także absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Jacek Siemek - I skrzypce, Marek Krótki - II skrzypce, Radosław Mikołajczyk - altówka, Jacek Gwizdon - wiolonczela. Muzycy koncertują m.in.: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Operą Śląską, Filharmonią Zabrzańską. Kwartet koncertuje regularnie na terenie całego kraju . Ma na swoim koncie koncerty m.in. z Richardem Claydermanem. Stale współpracuje z solistami Opery Śląskiej. Posiada bardzo szeroki repertuar składający się z arcydzieł zarówno muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej.

Podczas poniedziałkowego koncertu artyści zaprezentowali m.in. Koncert świąteczny przedstawiciela baroku w muzyce, wirtuoza skrzypiec i kompozytora utworów na ten instrument - Arcangelo Corelliego. Sopranistka Anna Noworzyn zaśpiewała kantyk, pieśń dziękczynną Magnificat anima mea Dominum - Wielbi dusza moja Pana do kompozycji Jana Sebastiana Bacha. Nie zabrakło także kantaty Herz und Mund und Tat und Leben - Serce, usta, czyn i życie.

Kolejny z zaplanowanych koncertów przewidziany jest na 12 maja o godz. 19 w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Patronat nad festiwalem Muzyka w starych kościołach Miechowic objął prezydent Bytomia.

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!