(© Fir0002, licencja: GNU, C.C 1.2)

Już od ponad 30 lat obserwuje się wzrost liczby meteorów i komet pojawiających się na niebie wraz z nadejściem wiosny. Naukowcy zapowiadają, że także i w tym roku, będzie można podziwiać rozświetlone kulami ognia niebo.

Wiosna to nie tylko wzrost temperatury, kwitnące kwiaty czy śpiewające ptaki. O tej porze roku zmienia się także niebo. Nader często na nieboskłonie pojawiają się komety, zwane inaczej ognistymi kulami czy spadającymi gwiazdami.

Jak podaje NASA na przełomie zimy i wiosny zaobserwować można wzrost liczby kul ognia rozświetlających niebo swoim blaskiem. Obiekty,wędrując po atmosferze, zaczynają płonąć, co pozwala dostrzec je na ziemskim horyzoncie.

Jak mówi zajmujący się meteorami Bill Cooke z NASA, wiosna to pora komet i meteorów. Liczba obiektów pojawiających się na niebie wzrasta nawet o 30 proc. w stosunku do innych pór roku. Nieznane są jednak powody tego zjawiska. Prawdopodobnie ma to związek z tzw. równonocą. Obserwując niebo przez większość roku zwyczajny obserwator ma szansę zobaczyć około 10 komet czy meteorów. Jednak jeśli przyglądamy się niebu wiosną- mamy szansę doliczyć się nawet 12 takich obiektów w ciągu jednej nocy.

Geminidy- grudniowe meteory

Według doniesień foxnews.com naukowcy badają zjawisko już od ponad 30 lat, jednak nadal nie znaleziono wyraźnej przyczyny. Niektórzy naukowcy uważają, że ilość ciał komet i meteoroidów otaczających Ziemię zmienia się w zależności od pory roku. Jesienią jest ich bardzo mało, wiosną zaś obserwujemy ich wysyp. Hipotezy nie da się potwierdzić, bo jak mówi Peter Brown z University of Western Ontario, wiemy jeszcze zbyt mało na temat orbit ognistych kul.

Nad tym pracuje już Bill Cooke. Chce, dzięki zamontowanym na terenie całego USA kamerom, obserwować komety i wyznaczyć ich orbity.

Polscy członkowie Pracowni Komet i Meteorów podają, że właśnie pierwsze tygodnie kwietnia obfitują w ogniste kule widoczne na niebie. Ten okres to czas wzmożonej czujności wszelkich obserwatorów nieba. Może warto więc spojrzeć nocą we wiosenne niebo i znaleźć swoją spadającą gwiazdę?

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!