Od 2007 roku Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” odbudowuje Sanatorium Brehmera w Sokołowsku.Jednym ze sposobów zbierania funduszy na odbudowę jest wyjątkowa akcja, łącząca kulturę z ekologią. Wymyślił ją Dominik Dobrowolski.

Każdego roku w Polsce powstaje ponad 250 milionów sztuk zużytych baterii. Wyrzucane baterie szkodzą środowisku, zatem trzeba je zbierać i utylizować. Zbiórkę zużytych baterii w Polsce prowadzi głównie Europejska Platforma Recyklingu. Oprócz korzyści ekologicznych akcja przynosi dodatkową wartość. Jest nią odbudowa niezwykle cennego, zabytkowego obiektu i stworzenie w jego murach Laboratorium Kultury. - Bycie kulturalnym to nie tylko częste korzystanie z dóbr kultury, ale i kulturalne obchodzenie się ze środowiskiem, w którym wszyscy żyjemy – przekonuje Dominik Dobrowolski.- To troska o przyrodę każdego dnia, chociażby poprzez zbieranie zużytych baterii.

Kolejną dobrą okazją do włączenia się do zbiórki baterii będzie przeddzień Pierwszego Dnia Wiosny na wrocławskim Rynku. W niedzielę, 20 marca „pod pręgierzem”, w godzinach od 10 do 18, będą rozdawane nasionka wiosennych kwiatków za zużyte baterie. Serdecznie zapraszamy ze zużytymi bateryjkami i akumulatorkami - nawołują organizatorzy. Od każdego kilograma zebranych baterii, ERP przeznaczy 1 złotówkę na odbudowę zabytku.

Dawne Sanatorium dra Brehmera w Sokołowsku, to niezwykle cenny, zabytkowy obiekt, będący kulturalnym i historycznym dziedzictwem Europy. W 2005 roku w wyniku pożaru został poważnie zniszczony. Fundacja „In Situ” odbudowuje zabytek od 2007 roku i planuje utworzenie w nim Laboratorium Kultury. Działalność programowa Laboratorium obejmować będzie m.in. stworzenie pełnego archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego oraz gromadzenie dzieł sztuki najnowszej. Projekt jest popierany przez Komisję Kultury Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ideę wspierają także znani i cenieni artyści, m. in. Hanna Krall, Zbigniew Preisner, Maja Komorowska, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda oraz wielu innych wspaniałych polskich artystów. Więcej szczegółów na witrynach: www.sokolowsko.org; www.eko.org.pl; dominik@eko.org.pl.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!