Wirek Wirek

Wirek (© Wikipedia Commons)

Naukowcy stwierdzili, że nadzwyczajną zdolność regeneracyjną mają robaki morskie, wirki. Potrafią odbudować utraconą głowę wraz z pamięcią. Odkrycie to może przyczynić się do badań nad zdolnościami regeneracyjnymi w przypadku ludzi.

Wśród wielu zwierząt dysponujących zdolnościami regenerowania utraconych organów są wirki, morskie robaki, proste stworzenia, ale posiadające mechanizm regeneracji obcy gatunkowi ludzkiemu.

Robaki w sytuacji głodu zjadają własne komórki. Nie doznają przy tym jednak uszczerbku na poprawnym działaniu organizmu. Stają się tylko coraz mniejsze i przestają się rozmnażać, bo układ rozrodczy zostaje pochłonięty w pierwszej kolejności. Po odżywieniu odrastają im utracone komórki.

Badacze z Tufts University w USA odkryli niedawno, że robaki, kiedy odetnie się im głowę, potrafią sobie odbudować drugą. Głowa ta będzie potrafiła odrosnąć, ale bez najmniejszego uszczerbku dla zdobytych uprzednio umiejętności. Zachowuje tę samą pamięć. Sprawdzono to, ucząc robaki pewnych zachowań automatycznych. Stworzenie z nową głową także je pamiętało.

Zbadanie mechanizmu właściwości regeneracyjnych wirków może przyczynić się do rozwoju medycyny. Może dzięki temu ludzie będą mogli odtwarzać fragmenty mózgu utracone wskutek urazu lub choroby.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!