Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witold Pyrkosz - człowiek o stu twarzach

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
Witold Pyrkosz( w środku) podczas ubiegłorocznego koncertu walentynkowego w gdańskiej telewizji.
Witold Pyrkosz( w środku) podczas ubiegłorocznego koncertu walentynkowego w gdańskiej telewizji. Robert Kwiatek/Dziennik Bałtycki
1 stycznia dla wielu z nas jest pierwszym dniem nowego 2008 roku. Dla Witolda Pyrkosza to także dzień 81 urodzin. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów.

Urodził się we Lwowie, choć wiele źródeł, jako miejsce urodzin podaje Krasnystaw. Początkowo nic nie zapowiadało błyskotliwej kariery aktorskiej. Przez kilka lat pracował bowiem jako żywieniowiec w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka.

Debiut telewizyjny przypadł na rok 1956 w filmie Jerzego Kawalerowicza "Cienie". Kolejne produkcje związane były z losami ludności z czasów II wojny światowej. Zagrał m.in. w:
- "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1965 r.) Wojciecha J. Hasa - rolę Błażeja.
- "Czterej pancerni i pies" (1966 r.) Konrada Nałęckiego i Andrzeja Czekalskiego - rolę Franka Wichury.
- "Sami swoi" (1967 r.) Sylwestra Chęcińskiego - rolę Warszawiaka.
- "Stawka większa niż życie" Andrzeja Konica - rolę SS-Obersturmführera Kleista.
Współtwórca i reżyser kabaretu "Dreptak" najczęściej jednak utożsamiany jest z postaciami Pyzdry w "Janosiku", Balcerka w "Alternatywy 4", Duńczyka w obu częściach "Vabank". Ostatnio podziwiamy jego kunszt aktorski w polskim sitcomie "M jak miłość", gdzie wciela się w rolę sympatycznego wiejskiego staruszka.

Znany jest także z licznych występów teatralnych. Pracował m.in. w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie (w latach 1955-64), Teatrze Polskim we Wrocławiu (1964-75), oraz warszawskich teatrach - m.in. Rozmaitości i Narodowym. Za rolę Cześnika w "Zemście" otrzymał w 1968 r. Nagrodę Teatru Telewizji.

W sumie stworzył ponad 120 barwnych i niezwykle charakterystycznych ról teatralnych i filmowych. W mijającym roku otrzymał nagrodę Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia za całokształt pracy artystycznej. Z kolei dwa lata temu został wybrany Najlepszym Aktorem. Może także poszczycić się znaczącymi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Zapytany w jednym z wywiadów, czy poleciłby młodym adeptom zawód aktora odpowiedział: "Zachęcam ich, by obok zawodu aktora wyuczyli się innego - bo jak się nie uda, to zawsze potem mniejszy dramat".

Skromny, żartobliwy, prawdziwa "dusza towarzystwa", "postrach" systemów alarmowych wszystkich banków, nie tylko w Polsce. Witold Pyrkosz - człowiek o stu twarzach i "chrypką" w głosie oraz niezapomnianym filmowym sarkazmie: -" Na razie... na razie to ty mnie możesz na buty narobić frajerze i to jak podrośniesz, boś za niski dla mnie".

Źródła:
Kowalczyk J.R., Witold Pyrkosz. Proszę bez kolejki, Rzeczpospolita z dnia 9 października 2004 r.
http://www.witoldpyrkosz.pl
http://www.l-gwiazdy.pl
http://www.alternatywy4.net
http://film.onet.pl

Zasłyszane..."A najgorsze wisz pan jest to, że gołąb a szczególnie brajtszwanc musi leguralnie trzy razy dziennie bujać, choćby nie wiem co. No bujać no! (...) Jak nie buja, to bynajmniej obrasta w tłuszcz i to już nie jest gołąb, ale panie to jest coś gorsze niż kura" - Ziutek - hodowca gołębia pocztowego (Witold Pyrkosz w serialu "Alternatywy 4").

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto