(© (aip))

Wizerunki znanych artystów, m.in. Ingmara Bergmana i Astrid Lindgren pojawiły się na nowych szwedzkich banknotach. A gdyby na naszych banknotach umieścić wizerunki Zbigniewa Cybulskiego, Joanny Chmielewskiej czy Jerzego Kawalerowicza?

1 października w Szwecji zadebiutowały nowe banknoty. Od teraz Szwedzi będą mogli płacić pieniędzmi z wizerunkami sławnego reżysera Ingmara Bergmana czy kultowej pisarki dla dzieci Astrid Lindgren. W planach jest także banknot z hollywoodzką gwiazda filmową szwedzkiego pochodzenia - Gretą Garbo.

Jak podaje portal „The Local", w czwartek do obiegu weszła pierwsza partia nowych banknotów. Według projektu szwedzkiego rządu, w całym kraju ma zostać zastąpione aż 300 mln banknotów oraz dwa miliardy monet. Pieniędzmi, które obowiązywały dotychczas, będzie można płacić tylko do 30 czerwca 2016 r. To największa zmiana w szwedzkim systemie walutowym od lat.
1 października Szwedzi nie tylko po raz pierwszy mogli zapłacić na nowo zaprojektowanymi banknotami o nominałach 20, 50 i 1000 koron, ale dostali także do użytku całkiem nowy banknot o wartości 200 koron. Na wszystkich widnieją wizerunki słynnych, nieżyjących już Szwedów.

20 koron zdobi pisarka Astrid Lindgren, autorka takich kultowych powieści dla dzieci, jak "Pippi Pończoszanka" czy „Dzieci z Bullerbyn", a 200 - słynny reżyser Ingmar Bergman, twórca m.in. „Siódmej pieczęci". Z kolei na banknocie o nominale 100 koron, który pojawi się w obiegu później, widnieć będzie gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara Greta Garbo. 1000 koron ozdobi z kolei twarz byłego sekretarza generalnego ONZ, Szweda Daga Hammarskjoelda.

Nowe banknoty będą miały także nowy system zabezpieczeń. W ich prawym górnym rogu umieszczono symbol KR, który zmienia kolor przy próbach zagięcia czy zwijania. Ma to uniemożliwić fałszowanie pieniędzy.

Aleksandra Gersz (aip)

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: