W piątek 1 lipca rozpoczyna się festiwal w Montreux, zaś tydzień później w Rotterdamie. Na obu wystąpią największe jazzowe sławy, ale też i pierwszy garnitur innych gatunków muzycznych. Zapowiada się wielka muzyczna uczta.

Montreux Jazz Festiwal odbędzie się po raz 45 i potrwa kilkanaście dni. Koncerty będą się odbywać w dwóch salach głównych i kilku pobocznych. Imprezę rozpocznie koncert "Invitation to Illumination" Carlosa Santany i Johna McLaughlina. Drugiego dnia wystąpią m.in. B. B. King i z solowym koncertem Carlos Santana. A w ciągu następnych dni fanów czekają takie perełki jak: kolejny występ B. B. Kinga wspólnie z zaproszonymi gośćmi - Derekiem Trucksem, Susan Tedecchi, Shemeki Copeland, Carlosem Santaną i Johnem Mc Laughlinem. Wystąpią również: słynny gitarzysta i wokalista Gerge Benson, Randy Crawford, Diana Krall, Dr John, Raphael Saadiq, David Sanborn, Christian McBride, Joe Sample.

Specjalny wieczór będzie poświęcony muzyce nowoorleańskiej. Odbędą się również liczne koncerty muzyki pop, na których będzie można usłyszeć Stinga, Paula Simona, Lizę Minelli, Seal, Rumer, rocka - z Deep Purple i Arcade Fire, koncerty world music - zagra Femi Kuti, a nawet muzyki klasycznej, gdzie z koncertem wystąpi polski pianista Marcin Grochowina.

W 20. rocznicę śmierci Milesa Davisa na koncercie jemu poświęconym, wystapią Herbie Hancock, Wayne Shorter i Marcus Miller. Będzie też wieczór poświęcony hip-hopowi i muzyce brazylijskiej.

Holenderski 36 North See Jazz Festival rozpocznie się 8 lipca i potrwa trzy dni. Koncerty będą się odbywać na 15 scenach, a największa hala pomieści 10 widzów. Największą atrakcją będą trzy koncerty Prince'a. W największej sali wystapią Paul Simon, Seal, Sergio Mendes, Chaka Khan, Tom Jones, Bootsy Collins.

Bedą ciekawe muzyczne miksty jak np. Tomasz Stańko, który wystapi z amerykańskim kwintetem, duet Brad Mehldauz z Joshuą Redmanem czy trio wielkich wokalistów: All Jareau, Jon Hendrix i Kurt Elling. Zagrają też inne sławy: Charles Lloyd, Pharoah Sanders, Ahmad Jamal, Michel Portal i Eddie Palmieri.

Takiego nagromadzenia sław w ciągu kilkunastu dni trwania obu festiwali nie znajdziemy nigdzie na świecie.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!