Festiwal Tańców Dworskich 2009 Festiwal Tańców Dworskich 2009

Festiwal Tańców Dworskich 2009. (© Tomasz Korczyński)

W dniach 24 lipca - 1 sierpnia w Krakowie zakrólują tańce dworskie. Wszystko za sprawą 11. edycji tego niepowtarzalnego festiwalu. Warsztaty, pokazy tańców, korowody, spektakle - to tylko kilka z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty z dworskich tańców angielskich (grupy dla początkujących i zaawansowanych), francuskich (grupy dla początkujących i zaawansowanych), tańców polskich (grupy dla początkujących i zaawansowanych) oraz indyjskiego tańca Kathak (grupy dla początkujących). Poprowadzą je: Barbara Segal (tańce angielskie), Marie Claire Le Corre (tańce francuskie - renesans), Leszek Rembowski (tańce polskie), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak).

W tym roku po raz pierwszy do programu wprowadzono warsztaty pantomimy (zajęcia poprowadzi Krzysztof Antkowiak) oraz makijażu scenicznego (prowadząca Magdalena Wcisło). Przewidziany jest również blok tańców dworskich dla dzieci w wieku 7-12 lat. Warsztaty odbywać się będą w dniach 25-30 lipca w Willi Decjusza.

Dodatkowo w tych dniach odbywać się będą pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołów uczestniczących w Festiwalu oraz wykłady na temat historii tańca. Zobaczyć będzie można również wystawę "Mistrzowie tańca wczoraj i dziś".

- Stowarzyszenie Willa Decjusza udostępnia uczestnikom Festiwalu wspaniałe przestrzenie - piękne wnętrza, park, otoczenie… Te miejsca tętnią życiem. Warsztaty odbywają się przed południem i po południu, tak by każdy zainteresowany mógł uczęszczać np. na 2-3 różne kursy - mówi Dominika Jamrozy z Baletu Dworskiego "Cracovia Danza". - Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Dotrze na nie ok. 100 osób w różnym wieku, przy czym wiele z nich uczestniczyć będzie w kilku kursach. Wychodzimy również naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi. Zapraszamy najmłodszych na warsztaty dla dzieci, które poprowadzi pani Katarzyna Borstyn - dodaje.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu oraz otwarcie warsztatów odbędzie się 24 lipca o godz. 19 w Willi Decjusza. Będzie można również zobaczyć inauguracyjny spektakl poetycko-taneczny "Taniec z figurami" w wykonaniu Izabelli Klebańskiej oraz Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

W dniach 31 lipca do 1 sierpnia będzie można uczestniczyć w Wielkim Finale w Centrum Krakowa. Odbędą się pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołów uczestniczących w Festiwalu (m.in. w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz barwne korowody (Brama Floriańska-Mały Rynek-Duży Rynek). Zobaczyć można będzie również spektakle w ramach sobotniego wieczoru galowego: "Dla mojego mistrza" i "Suavi Memorie" - arie i tańce na dworze włoskim między Giorgione a Caravaggio (31.07, godz. 20) oraz "Taneczny Świat Chopina" (1.08, godz. 20), które zostaną zaprezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu są: "Mistrzowie Tańca", ponieważ jak mówią Organizatorzy Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" od początku istnienia Festiwalu to Oni byli i są inspiracją, dla prezentowanych przez lata spektakli (…). Podczas Festiwalu publiczność zabrana zostanie w fascynującą podróż w taneczną przeszłość, która pozwala dziś tworzyć w oparciu o tradycję i doświadczenia minionych wieków. Dodatkowo w tym roku przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, który w swoich utworach świetnie oddawał charakter, tempo i rytmy zarówno tańców polskich, jak i europejskich oraz 200. rocznica śmierci Jeana-Georgesa Noverre’a, wielkiego mistrza tańca, reformatora baletu oraz autora "Listów o tańcu", które ofiarował Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.

Po raz pierwszy festiwal miał miejsce w 2000 roku z okazji nadania Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Od tego czasu rokrocznie odbywa się on w okresie letnim, za każdym razem przyciągając rzesze miłośników kultury dworskiej z kraju i zagranicy.

Organizatorami Festiwalu są: Balet Dworski "Cracovia Danza", Stowarzyszenie Willa Decjusza,
Fundacja "Ardente Sole". Patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie. Szczegółowy program znajduje się na stronie festiwalu.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!