Powrót Władimira Putina na Kreml ma wymiar wyłącznie symboliczny. Jako premier i szef rządzącej partii, Putin cały czas kierował Rosją zza pleców Dmitrija Miedwiediewa, który posłużył mu jako stołkowa grzałka.

Przyglądając się rosyjskiej scenie politycznej, dojść można do wniosku, że nie ma obecnie alternatywy dla rządów Władimira Putina. Jednego bowiem nie można odmówić rosyjskiemu przywódcy - talentu politycznego. Od blisko 12 lat niepodzielnie sprawuje władzę w jednym z najpotężniejszych państw świata. W ostatnią niedzielę wygrał kolejne wybory prezydenckie i po czteroletnim urzędowaniu na stanowisku premiera, powróci na Kreml.

Błyskotliwa kariera Putina nie byłaby oczywiście możliwa także bez innych jego talentów, szczególnie tych wyniesionych z wieloletniej pracy w KGB. Powiązania ze służbami specjalnymi dały rosyjskiemu przywódcy nieograniczone niemal możliwości sterowania sprawami państwa, w tym kontroli mediów i opozycji.

Czytaj też: Putin. Od KGB przecz Czeczenię - droga do władzy


Władimir Putin jest niezwykle silnym przywódcą. I nie chodzi tu bynajmniej o wizerunek "macho" jaki próbuje wykreować polując, nurkując czy jeżdżąc konno z odsłoniętym torsem. Nie chodzi też o jego szpiegowską przeszłość, która ułatwia mu bezwzględne rozprawianie się ze swoimi oponentami. Prawdziwą siłę Władimira Putina stanowi słabość rosyjskiej opozycji, która podzielona na wiele często skrajnych i nierzadko zwalczających się wzajemnie frakcji, nie potrafi przeciwstawić się niekiedy wielce kontrowersyjnym poczynaniom władz.

Nie ulega wątpliwości, że powrót Putina na Kreml ma wymiar wyłącznie symboliczny. Jako premier i szef rządzącej partii, Putin cały czas kierował Rosją zza pleców Dmitrija Miedwiediewa. Zadaniem tego ostatniego - jak się okazało - było jedynie "zagrzanie" prezydenckiego stołka.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!