Poziom wody w Wisłoku może osiągnąć stan z największej powodzi, która nawiedziła miasto w 1991 r. Na Podkarpaciu nieprzejezdnych jest już ponad 30 dróg, w tym trasa Rzeszów - Lublin.

W Rzeszowie podnosi się stan wody na Wisłoku. Rzeka ma teraz 689 cm, stan alarmowy przekroczony jest o 269 cm.

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Słocina od rana z niepokojem obserwowali stan rzeki. Sprawdził się najgorszy scenariusz. Woda podtopiła kilkadziesiąt domów, zalane są piwnice, garaże. Ludzie cały czas układają worki z piaskiem i sami starają się ratować dobytek.

Podobna sytuacja panuje też na osiedlach Budziwój, Biała i Zwięczyca. Zatopione są też Olszynki, Bulwary, ogródki działkowe. Od rana mieszkańcy osiedla Paderewskiego musieli bronić domów przed gwałtownie przybierającą niewielką rzeczką Młynówką, która stała się nagle 3,5 metrową rwącą rzeką. Były problemy z dostarczaniem worków napełnionych piaskiem, ponieważ zostało zlane ujęcie w Lipiu. Służby dowoziły go z Czarnej Sędziszowskiej.

Na Podkarpaciu ewakuowano około 450 osób w powiatach: mieleckim, krośnieńskim, ropczycko-sędziszowskim, leżajskim, strzyżowskim, jasielskim, brzozowskim i łańcuckim. Trwa ewakuacja mieszkańców Tarnobrzega. Z Wojewódzkich Magazynów Przeciwpowodziowych do zabezpieczenia działań ratowniczych wydano 600 tysięcy worków.

Prognozy i liczby

W ciągu najbliższej doby w wyniku prognozowanych opadów deszczu w górnym biegu Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa nastąpi wzrost poziomu wody.
Niebawem może zostać osiągnięty poziom z 1991 r., kiedy to w Rzeszowie była największa powódź. Wtedy rzeka miała prawie siedem metrów. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych godzin stan wody w Wisłoku może się podnieść nawet o 70 cm.

Nieprzejezdne drogi

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie informuje, że na Podkarpaciu nieprzejezdnych jest ponad trzydzieści dróg, w tym droga krajowa nr 19 na odcinku Rzeszów - Lublin. Od strony Lublina samochody będą kierowane na drogę wzdłuż lotniska w Jasionce. Z Rzeszowa, na ul. Wyzwolenia, policja będzie kierowała kierowców na Tarnobrzeg.

Lista pozostałych nieprzejezdnych dróg na Podkarpaciu:

1. Sielce - Iwierzyce
2. Strzyżów - Lutcza gm. Niebylec
3. Niebylec - Gwoźnica
4. Żarnowa - Glinik Zborowski gm Strzyżów
5. Czarna /Łańcut/ - Białobrzegi - Laszczyny
6. Łańcut - Sokołów Małopolski
7. Droga Wojewódzka w m. Jasło
8. Mielec - Gawłuszowice
9. Krzeszów - Kołodzieje
10. Droga powiatowa w m. Lutcza gm. Niebylec
11. Żołynia-Białobrzegi - Kosina
12. Medynia Głogowska - Zalesie - Czarna
13. ul. 29 listopada w m. Łańcut
14. Markowa - Gać
15. Sonina - Kańczuga
16. Kraczkowa - Albigowa
17. Korniaktów Płn - Budy Łańcuckie
18. Grodzisko Dolne - Laszczyny - Przeworsk
19. Droga wojewódzka nr 835 w gm. Jawornik Polski
20. Zamknięty most w m. Borek Nowy na rz. Strug
21. Trzebowsniko - Terliczka,
22. Lubenia - Babica - Błażowa,
23. Dąbrówki - Wola Dalsza - Głuchów na odc. Dębina - Głuchów,
24. Giedlarowa - Grodzisko Dolne w m. Grodzisko Górne,
25. Brzyska Wola - Słoboda,
26. Brzyska Wola - Zagródki - utrudnienia w ruchu,
27. Wólka Łamana - Brzyska Wola - utrudnienia w ruchu,
28. Huwniki - Nowosiółki,
29. Majscowa - Glinik Polski,
30. ul. Jana Pawła II w Dębicy,
31. Żdżary - Machowa,
32. Żdżary - Pogórska Wola,
33. Jaworze Górne - Gorzejowa,
34. Droga w m. Gumniska,
35. Droga w m. Stobierna,
36. Droga Sandomierz-Tarnobrzeg

Okresowo zamykane są też inne, głównie lokalne drogi. Decydują o tym sztaby kryzysowe. Na Podkarpaciu zamknięty jest most na rzece Strug w Borku Nowym, w Budach Łańcuckich i w Trzebownisku (od strony giełdy w Załężu). W powiecie przemyskim od wczoraj zamknięty jest przejazd przez most na rzece Olszance.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!