Trzebież to wieś turystyczna z nową plażą, restauracjami, domami letniskowymi. Ładny port rybacki, możliwość poboru paliwa z wody, ale też niszczejący port. Port należący do organizacji, która nie może się odnaleźć w teraźniejszości.

Stepnica - Trzebież

Do Trzebieży mamy kawałek, wystarczy przepłynąć zalew lekko po skosie i jesteśmy na miejscu. Pogoda znacznie się poprawiła. Płynięcie kiedy nie pada, ani za mocno nie wieje jest czystą przyjemnością. Jedyną rzecz na którą musimy zwrócić uwagę, to przecięcie szlaku żeglugowego Szczecin - Świnoujście, tam pływają naprawdę wielkie statki. Morski statek o dużych gabarytach może być dla takiej małej jednostki jak nasza, nieraz większym zagrożeniem niż duża fala. Do Trzebieży dopływamy wcześnie, około południa. Meldujemy się w kapitanacie portu i zostajemy zacumowani do nabrzeża, blisko poboru wody i prądu. Z miejsc w których musieliśmy płacić, to jest najtańsze (16 zł).

Trzebież

Trzebież swoją polską nazwę wywodzi najprawdopodobniej od trzebienia lasów, które te tereny porastały. Pierwszymi znanymi mieszkańcami okolic byli Weleci i Wkrzanowie, od tych ostatnich swoją nazwę wzięła Puszcza Wkrzanicka, na której skraju leży wieś. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1280 r., ale jest ona z pewnością starsza. W średniowieczu były dwie Trzebieże - Mała i Wielka, do dzisiaj zwyczajowo mówi się o części osady - tej gdzie znajduje się plaża - Mała Trzebież.

Z pewnością warto zobaczyć kościół Podwyższenia Świętego Krzyża. Powstał on w 1745 roku na ruinach wcześniejszego z 1359 r. Ciekawa jest też zabudowa mieszkalna wsi, która w czasie działań II wojny światowej za bardzo nie ucierpiała. Trzebież to dzisiaj wieś turystyczna z domami letniskowymi, barami, plażą. O plaży chciałbym dwa słowa - powstała dzięki pieniądzom unijnym - wybudowano całą infrastrukturę, która jest w takich miejscach niezbędna, zatrudniono ratowników. Plaża jest polecana szczególnie rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ zalew jest w tym miejscu płytki i można bezpiecznie oddalić się od brzegu na dość dużą odległość. Całe popołudnie i wieczór spędziliśmy na spacerze (na kąpiel w zalewie było za zimno). Wioska w porównaniu z tą z przed lat oczywiście zyskała i to bardzo. Jednego tylko żal - portu żeglarskiego PZŻ, który jest w opłakanym stanie i świadczy o tym jak władze tej organizacji są skostniałe i niewydolne.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!