Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie: Bezrobocie wyższe niż średnia krajowa

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
8 września 2011 w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa. Tematem spotkania była sytuacja społeczno-gospodarcza w województwie oraz raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010.

Na początku spotkania dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego omówił podstawowe tendencje w branży budowlano-montażowej oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej. Wg przedstawionego raportu produkcja budowlano-montażowa z lipca 2011 w naszym województwie spadła w porównaniu z czerwcem 2011 r. o 18,9 proc., jak i analogicznym miesiącem ubiegłego roku o 0,3 proc. Przychody uzyskane przez przedsiębiorstwa ze sprzedaży produkcji zmniejszyły się w porównaniu do czerwca o 6,7 proc., lecz wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 20 proc.

Wartość sprzedaży hurtowej w jednostkach handlowych (w cenach bieżących)
zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 6,5 proc., lecz wzrosła
o 23 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż detaliczną, jej wartość wzrosła o 4,5 proc. w stosunku do czerwca, jak również o 5,3 proc. w porównaniu z lipcem 2010.

Województwo lubelskie zajmuje dziesiąte miejsce w kraju pod względem liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (181,9tys.), dziesiąte miejsce pod względem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3102,36 zł brutto), również dziesiąte miejsce pod względem wskaźnika bezrobocia, ktory jest tu wyższy niż w kraju i wynosi 12,4 proc. (wobec 11,7).

Na Lubelszczyźnie 28,6 proc. bezrobotnych nie posiada w ogóle żadnych kwalifikacji zawodowych, 24 proc. nie skończyło 25 lat, 18 proc. przekroczyło pięćdziesiąty rok życia, 56,1 proc. zaliczało się do kategorii osób długotrwale bezrobotnych, 91,3 proc. nie miało prawa do zasiłku, 53,3 proc. było mieszkańcami wsi, 69 proc. wcześniej nie pracowało, 52,2 proc. stanowiły kobiety.

Godny podkreślenia jest fakt, ze 34,2 proc. bezrobotnych utraciło swój status z powodu niepotwierdzenia swojej gotowości do podjęcia pracy (niezgłoszenia się w wyznaczonym terminie do Urzędu Pracy celem potwierdzenia takowej gotowości), 34,2proc z powodu podjęcia pracy, zaś 9,5 proc. w wyniku rozpoczęcia szkolenia lub stażu.

Zaznaczyć należy, iż wyżej wymienione niekorzystne tendencje w sferze bezrobocia uległy w ostatnich latach pogorszeniu.

Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa w Głównym Urzędzie Statystycznym przedstawił raport z wyników Powszechnego Spisu Rolnego ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego.

W raporcie zawarte są m.in. dane dotyczące przemian w strukturze gospodarstw rolnych. Obserwuje się zmniejszenie liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym zwiększeniu średniej ich powierzchni. Liczba gospodarstw do 1 ha zmniejszyła się w ostatnich latach o ponad 25 proc., gospodarstw o areale 1-2 ha ubyło 14 proc., zaś zwiększyła się liczba gospodarstw dużych o powierzchni powyżej 30 ha o ponad 25 proc. i wielkich (od 50 ha wzwyż)
o 40 procent z górą.

W rolnictwie obserwuje się wzrost pogłowia bydła (pomimo spadku konsumpcji na rynku krajowym), spowodowany wzrostem opłacalności produkcji, redukcję stada krów mlecznych (wzrost wymogów co do jakości mleka oraz wprowadzenie kwot mlecznych), wyraźny spadek stada świń (duże wahania rentowności) i spadek pogłowia owiec (niski poziom opłacalności).

Jeśli chodzi o pracujących w gospodarstwach rolnych niepokoić musi dość wysoki odsetek kobiet w wieku ponad 60 lat (11 proc.) i mężczyzn po sześćdziesiątce (8 proc.). Młodzieży do 24 r.ż. zarówno wśród mężczyzn i kobiet jest tylko 1 proc.

Biorąc pod uwagę województwo lubelskie warto zwrócić uwagę na wzrost w stosunku do roku 2002 powierzchni sadów (o 51,7 proc.) i jednoczesny spadek powierzchni zasiewów (o 5,8proc.) Pogłowie zwierząt również spadło (od 11,4 proc. w przypadku bydła do 44 proc. w przypadku królików).

Spośród grupy czynników wpływających na polskie rolnictwo wymienia się:
1. Przygotowanie do akcesji do Unii Europejskiej(programy przedakcesyjne).
2. Wspólną polityka rolną (od 2004 r.)
3. Koniunkturę na produkty rolne na rynkach światowych.
4. Rosnące wymagania jakościowe dla produktów rolnych.
5. Zmiany w nawykach żywieniowych.
6. Poszukiwanie nowych źródeł energii(bioenergia).
7. Klimat i biologiczny charakter produkcji rolniczej.

Do Wiadomości24 możesz dodać
własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto