Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wokół gwiazdy Proxima Centauri krąży planeta. Na Proximie b są warunki do występownia wody w stanie ciekłym

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Naukowcy znaleźli dowody na istnienie planety wokół najbliższej gwiazdy wobec Układu Słonecznego, Proximy Centauri. Jest to zatem najbliższa nam planeta pozasłoneczna.

Proxima b obiega swoją gwiazdę co 11 dni. Temperatura na planecie jest odpowiednia, by występowała na niej woda w stanie ciekłym.

Proxima Centauri znajduje się 4 lata świetlne od Układu Słonecznego. Ten czerwony karzeł to najbliższa Ziemi gwiazda zaraz po Słońcu.

„Pierwsze wskazówki o możliwej planecie pochodzą z 2013 roku, ale detekcja nie była przekonywująca. Od tamtej pory ciężko pracowaliśmy, aby uzyskać więcej obserwacji z powierzchni Ziemi przy pomocy ESO i innych instytucji. Najnowsza kampania Pale Red Dot była planowana przez około dwa lata” – mówi szef zespołu astronomów, Guillem Anglada-Escudé, cytowany przez serwis Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Co zauważyli astronomowie? Przede wszystkim to, że Proxima Centauri przybliża się do Ziemi z prędkością około pięciu kilometrów na godzinę po czym oddala się od niej. Trwa to 11,2 dnia. Z dalszych wyliczeń wynika, że planeta krążąca wokół gwiazdy ma 1,3 masy Ziemi i znajduje się w niewielkiej odległości od swojego słońca, bo zaledwie 7 mln kilometrów. Dla porównania naszą planetę dzieli do Słońca dystans 150 mln kilometrów.

Bliskość Proximy b w stosunku do Proximy Centauri jest mniejsza niż Merkurego do Słońca – przypomina ESO. Sama gwiazda jest jednak dużo słabsza niż nasza, dlatego na planecie mogą panować warunki umożliwiające powstanie życia, a temperatura pozwala na występowanie wody w stanie ciekłym. Potencjalnym problemem mogą być za to rozbłyski ultrafioletowe i rentgenowskie.

Zdając sobie sprawę, że Proxima Centauri, jako aktywnym czerwony karzeł, mogą w swej aktywności przypominać planetę monitorowali również precyzyjnie zmiany jasności gwiazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto