Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim odrabianie prac domowych i czytanie lektur. Wiadomości24.pl podpowiadają skąd można pobrać darmowe lektury z sieci oraz jak z nich korzystać na telefonach komórkowych i czytnikach tak, żeby ich czytanie nie było drogą przez mękę.

Czym jest serwis Wolnelektury.pl?

Biblioteka internetowa Wolne Lektury zawierająca darmowe lektury szkolne to jeden z projektów Fundacji Nowoczesna Polska, realizowany od 2007 roku. Serwis udostępnia lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej. Utwory są odpowiednio opracowane, opatrzone komentarzem i motywami. Udostępnione są w kliku formatach takich jak HTML, PDF, TXT, MP3, EPUB, OGG oraz w systemie DAISY. Różnorodność formatów sprawia, że z serwisu możemy korzystać nie tylko na komputerze, ale także na telefonach komórkowych i czytnikach. Zgodnie z prawem można je przeglądać, słuchać, kopiować, ściągać na swój komputer oraz udostępniać innym.

Nad projektem pracuje zespół złożony z doświadczonych redaktorek i nauczycielek. W tworzeniu portalu fundacja współpracuję z Biblioteką Narodową, która dostarcza najlepsze wydania lektur i krytycznych opracowań opublikowanych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej.

- Dokładamy wszelkich starań, aby lektury dostępne były dla wszystkich - mówi prezes Fundacji Nowoczesna Polska, Jarosław Lipszyc. Naszym celem jest obniżanie barier w dostępie do lektur. Działamy także na rzecz wykluczonych, którzy z różnych przyczyn np: geograficznych, ekonomicznych, sprawności nie mają możliwości dostępu do tradycyjnych książek - podkreśla. Możliwe jest to dzięki domenie publicznej, czyli zbiorze dzieł nieobjętych prawem autorskim oraz nowoczesnym technologiom i narzędziom.

Projekt nie jest projektem komercyjnym. Patronat honorowy nad nim sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie pisarzy Polskich.

Jak korzystać z serwisu?

Rzeczą, która wyróżnia serwis od innych bibliotek cyfrowych jest fakt, że zbiory możemy przeszukiwać z zastosowaniem różnych kryteriów. Możemy skorzystać z tradycyjnych filtrów takich jak autor, tytuł czy gatunek. Jednak to nie wszystko. Serwis oferuje nam możliwość wyszukiwania dzieł w oparciu o kryterium motywu i temat literackiego, które możemy zastosować do kliku utworów jednocześnie. Możliwe jest to dzięki specjalnemu opisaniu lektur za pomocą tych motywów.

- Wolne lektury nie są serwisem, który tak jak inne dostępne w sieci dają uczniom opracowania lektur. My dajemy narzędzie do twórczej pracy - zaznacza prezes Lipszyc.

Przydatną funkcjonalnością jest możliwość komponowania własnych zestawów tekstów omawianych np. w danym roku szkolnym, czy potrzebnych nam do napisania zadanej pracy. Nauczyciele w ten sposób mogą stworzyć wirtualną półkę ze zbiorem lektur, który następnie mogą wysłać uczniom w postaci linku, a oni ściągają cały zestaw na swój komputer.

Widżet Wolne Lektury na twojej stronie internetowej

Każdy kto jest zainteresowany ma możliwość umieszczenia specjalnego widżetu na swojej stronie internetowej. Daje on możliwość dostępu do darmowych zasobów serwisu z poziomu naszej strony internetowej. Jego instalacja jest niezwykle prosta i zajmuje niewiele miejsca na stronie internetowej.

Fundacja Nowoczesna Polska

To fundacja działająca od 10 lat na rzecz nowoczesnej edukacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, realizując projekty najwyższej jakości i dostosowane do najważniejszych potrzeb uczniów i nauczycieli. Oprócz projektu "Wolne Lektury" realizuje inne programy.

Od 2007 roku pracuje nad projektem "Wolne Podręczniki", którego celem jest stworzenie bazy podręczników dostępnych za darmo w sieci, wraz z prawem dalszego rozpowszechniania. Obecnie projekt jest w końcowej fazie realizacji.

W 2008 roku fundacja realizowała dzięki wsparciu MEN projekt "Wolontariat dla wiedzy", w którym uczniowie liceów tworzyli biogramy pisarzy dla biblioteki Wolne Lektury. Projekt “Czytamy słuchając” - czyli profesjonalne nagrania tekstów literackich i “Lektury dla Polonii” były także realizowane z ramienia fundacji.

Fundacja Nowoczesna Polska jest stale zaangażowana w rozwijanie w Polsce świadomości nowoczesnej edukacji medialnej na wszystkich etapach nauczania dzieci i dorosłych.

Technologia stale idzie naprzód. Dzięki niej można wyrównać szanse dostępu choćby do lektur szkolnych, jak czyni to serwis Wolne Lektury. Zapewnia on dostęp do dzieł literackich zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy, niezależnie od miejsca, w którym przebywamy. To także doskonały sposób, aby poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań przyjaznych dla młodzieży zachęcić do czytanie lektur w oryginale, a nie poprzez przeglądanie opracowań.
Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!