Wrocławski most Tumski zwany jest w mieście mostem miłości. Jeszcze niedawno wieszano nad nim jemiołę, aby spacerujące pary mogły się pod nią całować. Teraz wrocławianie wieszają ... kłódki.

Niebieski, ażurowy, metalowy - most Tumski we Wrocławiu prowadzi ze świata świeckiego na kościelny Ostrów Tumski. Powstał w 1889 w miejscu drewnianych przepraw i przetrwał do dziś.

Zwany jest w mieście mostem miłości. Coś na wzór mostu Westchnień w Wenecji. Legenda mówi, że należy pogłaskać lwa przed katedrą, pomodlić się szczerze i żarliwie, a następnie udać się na most i czekać na ukochanego. Jeszcze niedawno nad mostem wieszano jemiołę, aby spacerujące pary mogły się pod nią całować. Teraz wrocławianie wieszają ... kłódki.

Pewnie nie dowiemy się kto zapiął pierwszą w lipcu. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, co przekłada się na kilogramy metalu wiszącego na moście. Pojawiają się finezyjne grawerowane napisy, dodatkowe łańcuszki, rożne wielkości oraz kolory.

Pary nowożeńców, żeby uatrakcyjnić swoją uroczystość po ślubie wędrują na most i zapinają w błysku fleszy metalową gwarancję związku. Jakaż to prosta recepta na trwały związek: kup kłódkę (sztuk 1), stań na moście Tumskim, zapnij ją wspólnie z ukochanym (sztuk 1), a kluczyki (sztuk 2) wrzućcie razem do Odry. Gotowe! Pojawiły się już kłódki rocznicowe (np.25 lat), ale też i związków przyjaźni.

Co na to wrocławianie? Jak zawsze- jedni chwalą inni ganią. Należy jednak przyznać, że większość z uśmiechem ogląda te osobliwe dowody miłości. Warto jednak dodać, że nie jest to pomysł oryginalny. Rzymski most Milvio został tak obwieszony kłódkami, że zaczęło to zagrażać bezpieczeństwu konstrukcji.

Życie jednak płata figle. Co zrobić z kłódką, kiedy związek okaże się pomyłką? Zadzwoniłam do zaprzyjaźnionego ślusarza. - Nie ma problemu, przecięcie kłódki to koszt 25 zł. Z dojazdem rowerem. Zatem kochajmy się we Wrocławiu!

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!