(© Wikimedia Commons)

Najtrudniejsze warunki są w obwodzie amurskim. W największym mieście na wschodzie, Chabarowsku, woda w rzece Amur przekroczyła stan alarmowy. Pod wodą są 94 miasta, osiedla i wsie, w tym ok. 4,4 tys. domów i ponad 7,2 tys. gospodarstw.

Na Dalekim Wschodzie Rosji ogromne powodzie. Deszcze padają niemal bez przerwy od 20 lipca, czyli od blisko miesiąca. Ponad 120 miejscowości - wielkich i mniejszych miast oraz przedmieść i wiosek - zatopionych. Żywioł wody sprawił, że drogi i ulice miast zamieniły się w rwące potoki. Szalejące z wielką siłą wody zniszczyły drogi o łącznej długości 530 km. Uszkodziły 66 mostów i niezliczone ilości domów mieszkalnych i budynków gospodarczych.

Daleki Wschód Rosji pod wodą, posłuchaj – relacjonuje redaktor Polskiego Radia Włodzimierz Pac (IAR) - Polskie Radio.

Zobacz zdjęcie - powodzianie opuszczają zalany dom (Olga Maltseva /AFP) - interia..

W czterech regionach: Kraju Chabarowskim, Kraju Nadmorskim, obwodzie amurskim i Żydowskim Obwodzie Autonomicznym – władze wprowadziły stan wyjątkowy – podaje rmf24.pl.

Takiej powodzi w regionie nie było od 120 lat – podaje moskiewska telewizja "Wiesti". To co się dzieje – to już prawdziwy kataklizm – mówią rosyjskie media. Do pomocy ludziom i likwidacji następstw kataklizmu skierowano 30 tys. specjalistów. Z zatopionych rejonów ewakuowano już 17 tysięcy ludzi. Niewykluczone, że trzeba będzie ewakuować kolejnych, aż 100 tys. mieszkańców – informuje Polskie Radio.

Zobacz zdjęcie - Powódź w Rosji (PAP/EPA/TIMUR GROMOV) - rmf24.pl.

Najtrudniejsze warunki panują w obwodzie amurskim. W sobotę wieczorem (17 sierpnia) trudna dotąd sytuacja uległa jeszcze bardziej pogorszeniu w 580-tysięcznym Chabarowsku - największym mieście Dalekiego Wschodu Rosji. Poziom wody w rzece Amur, przepływającej przez miasto, przekroczył 630 cm i nadal rośnie. W wodzie znalazły się 94 miasta, osiedla i wsie, w tym około 4,4 tys. domów i ponad 7,2 tys. gospodarstw, o czym donosi serwis interia.pl.

Kilkutygodniowe deszcze i ulewy sprawiły, że gwałtownie podniósł się poziom wody w rzekach, przede wszystkim w największej - Amurze i jej dopływach, w tym na rzece Zieja. Woda podtopiła, prócz Chabarowska, przedmieścia 220-tysięcznego Błagowieszczeńska.

W obwodzie amurskim powstało zagrożenie epidemiologiczne, gdy pod wodą znalazło się 90 miejsc, w których niedawno grzebano zabite krowy, które zostały zarażone wąglikiem. Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej, Giennadij Oniszczenko zapewnia, że punkty te są nieprzerwanie monitorowane.

Stanisław Cybruch

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!