kadzidła w Chińskiej Świątyni kadzidła w Chińskiej Świątyni

kadzidła w Chińskiej Świątyni (© zdjęcia własne autora)

Ching Ming Festival zwany także "dniem doglądania grobów" to dzień, w którym Chińczycy odwiedzają groby swoich przodków, czyszczą je i składają hołd zmarłym członkom rodziny. To również dzień, w którym celebruje się nadejście wiosny.

Raz do roku, zazwyczaj 4 lub 5 kwietnia, Chińczycy czczą bliskich zmarłych. Ching Ming Festival (Qing Ming Jie) to odpowiednik obchodzonego przez nas dnia Wszystkich Świętych. W Azji to święto bardziej kulturowe niż religijne, a jego obrzędy mają długą tradycję.

Święto obchodzone było już w czasach starożytnych, wówczas odwiedzanie grobów zmarłych obywało się nawet raz na dwa tygodnie. Podczas uroczystości, nad grobami urządzano pikniki, odbywały się tańce, śpiewano radosne piosenki. Ceremonie były tak uroczyste i kosztowne, że w 732 roku n.e. nakazano ludziom, aby uroczyste czczenie zmarłych odbywało się tylko raz w roku, właśnie w dniu Qing Ming. Miało to na celu głównie redukcję częstych i wysokich kosztów. Od tego czasu zwyczaj ten jest celebrowany tylko raz w roku.

Spokój duchów przodków


Czyszczenie grobów oznacza uprzątnięcie zalegających po zimie liści i chwastów oraz odmalowanie nagrobnych napisów. Chińczycy wierzą, że zbyt wiele liści wokół grobu może zakłócać spokój duchów przodków. W tym dniu niektórzy zbierają wierzbowe gałązki i zanoszą na groby zmarłych lub umieszczają je w bramach lub drzwiach wejściowych swoich domów. Uważają, że gałązki wierzby pomogą odpędzić złe duchy.

Tego dnia, wokół grobu układane są ulubione potrawy zmarłych takie jak: owoce, ryż, herbata, wino, kurczak, wieprzowina, ciasto oraz pałeczki do jedzenia. Chińczycy wierzą, że duchy przodków nie jedzą odpowiednio dobrze po śmierci dlatego przynoszą im najlepsze potrawy. Dając duchom ich ulubione jedzenie, Chińczycy okazują w ten sposób należyty szacunek wobec przodków i wierzą, że to dobra wróżba dla potomków zmarłego na dobre zdrowie i długie życie. Są przekonani, że duchy zmarłych posiadają zdolność spełniania życzeń, dlatego starają się jak najlepiej zaspokoić ich apetyt.

Przynoszą na groby papierowe pieniądze


Żywność przyniesiona na grób nie jest zmarnowana, gdyż po zmówieniu modlitw jedzenie jest dzielone pomiędzy wszystkich członków rodziny zmarłego i zjadane - co również ma im zagwarantować dobre zdrowie na przyszłość. Oprócz jedzenia Chińczycy przynoszą również na groby papierowe pieniądze czy sztuczne kwiaty i składają duchom przodków w ofierze. Niektórzy zapalają świece, kadzidło lub petardy, klękają w modlitwie a na koniec palą papierowe pieniądze, gdyż wierzą, że są one potrzebne zmarłemu po śmierci, niezależnie od tego czy trafił do nieba czy piekła.

Ching Ming Festival to również znakomita okazja, aby spotkać się z najbliższą rodziną i wspólnie celebrować nadejście wiosny. Z tej okazji urządzane są rodzinne pikniki, którym często towarzyszy puszczanie latawców (w kształcie zwierząt lub postaci z opery chińskiej), tańce i śpiewy. Na wsiach tego dnia rolnicy rozpoczynają orkę, Nadejście wiosny to okres, w którym rodzi się przyroda, a natura ubiera cały świat w żywe barwy zieleni. Wszystko jest nowe, czyste i świeże. To nadzieja na narodziny nowego życia, odrodzenie duszy, nowy początek.

W tym roku obchody Qing Ming zbiegły się w czasie ze Świętami Wielkanocnymi, dlatego przed wieloma Chińczykami długi weekend. Do pracy wracają dopiero 7 kwietnia.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!