Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie państwa Europy nie radzą sobie z rasizmem

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
M.e/CC 3.0
Rasizm, z teorii i praktyki oznacza pogląd oparty na przekonaniu o nierównej wartości biologicznej, społecznej i intelektualnej ras ludzkich, który łączy się z wiarą we wrodzoną wyższość jednej rasy.

Dobrze utkwiły nam w pamięci majowe treści filmu publicznej telewizji BBC (nasza TVP2 pokazała go pod nazwą "Stadiony nienawiści"), o polskim rasizmie na stadionach i słowa czarnoskórego Sola Campbella, który wzywał: "nie jeździe do Polski, bo możecie wrócić w trumnie". Nasze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wysłało do kierownictwa BBC protest i sprostowanie w sprawie filmu.

Już wtedy dziennikarze z Francji i Holandii byli zdania, że BBC pokazała tanie i fałszywe dziennikarstwo. Mówili, że "to było mocno przesadzone". Po przegranych zawodach przez Anglię, tamtejszy związek piłkarski miał złożyć skargę na BBC za to - jak mówiono, że tym filmem zaszkodziło angielskim piłkarzom. Tym bardziej, że ekipa angielska, ani w Polsce, ani na Ukrainie nie zauważyła akcentów rasistowskich.

Podczas, gdy chciano Polsce zaszkodzić zmanipulowanym filmem, na Zachodzie Europy wciąż są nierozwiązane problemy dotyczące dyskryminacji etnicznej i kwestie praw imigrantów. To - jak piszą tamtejsze media i komentatorzy - jest "największą bolączką europejskich krajów". Takie też wnioski zawiera raport UE.

Niestety, to bardzo smutne, ale prawdziwe. Ciągle w Europie nie są rozwiązane bolesne problemy dotyczące kwestii rasowych i praw imigrantów i to we wszystkich krajach Unii. Sporządzony na ten temat raport wyraźnie potwierdza to przykre zjawisko.

Według serwisu Londynek.net, najnowszy raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej za 2011 rok, obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz Chorwację, która prawdopodobnie wstąpi do Unii w 2013 roku. Autorzy raportu odnotowali, że UE ma postępy w walce z handlem ludźmi, w ochronie ofiar przestępstw, dostrzegli u części państw unijnych kroki w kierunku skrócenia postępowań sądowych.

Jednak zdaniem autorów raportu, istnieje wiele nierozwiązanych problemów, przede wszystkim dotyczących dyskryminacji etnicznej, rasizmu i kwestii praw imigrantów - podaje wspomniany serwis. "Dyskryminacja etniczna to wciąż smutna rzeczywistość w całej UE, czy to w dziedzinie opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia czy warunków mieszkaniowych" - akcentuje raport.

Raport przywołuje, jako przykład "niepowstrzymanego rasizmu" i nietolerancji, fakt podwójnego ataku prawicowego ekstremisty, Andersa Behringa Breivika w Oslo, w lipcu 2011 roku, w którym zginęło 77 osób.

Poważny problem dyskryminacji etnicznej, raport ilustruje położenie społeczności romskiej. Z badania dla celów raportu, wykonanego w 11 państwach UE, w tym w Polsce, wynika m.in., że blisko 50 proc. Romów mieszka w domach, w których nie ma co najmniej jednego z podstawowych udogodnień, jakim jest: kuchnia, toaleta, prysznic i elektryczność. "Ponadto 90 proc. Romów żyje poniżej granicy ubóstwa, a prawie połowa w ostatnim roku doświadczyła dyskryminacji z powodu pochodzenia" - czytamy.

O tym, że dyskryminacja etniczna pozostaje wciąż istniejącym i "niezażegnanym problemem świadczą ataki na Romów, starcia między azylantami i mieszkańcami, a także morderstwa dokonywane na tle rasowym" - podkreśla raport.

W istotnych kwestiach imigracji i prawa azylowego, największy problem we wszystkich krajach stanowi zjawisko, "wzmożonej imigracji". "Arabska wiosna i powstanie w Libii doprowadziły do zwiększonego napływu imigrantów do państw na południowych obrzeżach UE"; "sytuacja tych imigrantów jest "krytyczna".

Raport zwraca uwagę, że w 2011 roku, przez granicę unijną - na styku Grecji i Turcji – podejmowało próby przedostać się ponad 55 tys. osób, tj. o 14 proc. więcej niż w 2010 roku. Natomiast w wyniku rewolucji w Tunezji i Libii - na Maltę, do Grecji, Włoch i Hiszpanii - przybyło blisko 63 tys. uchodźców.

Według autorów raportu – uległo polepszeniu "traktowanie imigrantów poddawanych procedurom na granicy", jednak wciąż problem stanowią "nieludzkie warunki w przygranicznych kompleksach, gdzie przetrzymywani są imigranci", do czasu rozpatrzenia ich indywidualnej sprawy.

Wyjaśnijmy, że wspomniana Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej - to niezależna instytucja unijna, z siedzibą w Wiedniu, która monitoruje przestrzeganie w państwach UE praw podstawowych, czyli uprawnień obywateli w kontakcie z państwem.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto