Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji nad najistotniejszymi sprawami życia i śmierci. Jest to również czas na rozmyślanie o istocie i naturze świętości człowieka.

W te pełne głębi rozmyślania wprowadza nas scenariusz przedstawienia "Wszystkim bezimiennym", opartego w głównej mierze na wierszach księdza Wiesława Szlachetki i Ludwika Jerzego Kerna. Zrealizowała go 29 października społeczność Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek przy ulicy Jagiellońskiej 69 w Legionowie.

Monika (uczennica szkoły) z żarem w głosie deklamowała:

Jest jeden taki dzień w roku
Gdy wszyscy milczące mają twarze
Każdy zadumany krąży po cmentarzu
Ludzie mijają się w alejkach
Zapalają znicze kładą kwiaty
Pamiętają o zmarłych bliskich...

Pani Monika Marjankowska (nauczycielka) zastanawiała się nad istotą świętości człowieka. Czy święci są kimś nadzwyczajnym, czy maja szczególne znaki, a może różnią się czymś niewidzialnym od pozostałych.

Nie noszą aureoli ani antyfon ni pławią się w złotku.
Jeżdżą podobnie jak my tramwajami.
A jednak są święci tam w środku...


Kim oni są i czym tak naprawdę różnią się od innych? Na to pytanie odpowiada wierszem pani Jankowska...

Z pracy wracają do domu
Sprzątają
Robią kolację
Do głowy nigdy nie przyjdzie nikomu
Wystąpić o ich kanonizację……

Święci to zwykli ludzie żyjący pośród nas. To ludzie, którzy mijają nas obok. To być może nasi sąsiedzi, rodzice czy dziadkowie. Ta lekcja uczy nas pokory wobec drugiego człowieka. To głęboka lekcja szacunku dla tych, którzy są jeszcze wśród nas i dla tych, którzy odeszli. Zarówno jedni, jak i drudzy, zasługują na szacunek.

Przesiąknięci głębią tej nauki i duchem świąt Wszystkich Świętych uczniowie pod opieką nauczycieli oddali cześć wszystkim bezimiennym bohaterom, zapalając znicze na grobach tych bezimiennych bohaterów. Jak mówi poeta…

Niech dzisiaj dla was
Zapłonie ta świeczka
Ten płomień ,, który niesie cień
Naszej pamięci
Wy na pomnikach i wy bezimienni
Dla nas byliście ,my dzisiaj dla was
Niech was w opiece maja wszyscy święci….
/”Święci ,w dniu wszystkich Świętych?

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!