Upadek demokracji, cwaniactwo czy może normalny proceder? Serwis Allegro pełen jest ogłoszeń, w których internauci proponują swoje głosy wyborcze. Ceny są różne, wahają się od złotówki do 15 tys. złotych.

Większość sprzedających głos uzasadnia swoją decyzję faktem, że ich kandydat nie zakwalifikował się do drugiej tury. Nie mają na kogo zagłosować, więc oferują swój głos za pewną cenę.

"GORĄCO WITAM! ZBIERAM NA DOM ! POLITYCY JUŻ MAJĄ - JA TEŻ CHCE! Z MIŁĄ CHĘCIĄ WIĘC ODSTĄPIĘ SWÓJ GŁOS. SKORO SIĘ NIE KRYJĄ Z TYM JAK JUŻ SPRZEDALI FABRYKI ZA BEZCEN, JA MOGĘ SPRZEDAĆ GŁOS. GWARANTOWANA WIĘKSZA UCZCIWOŚĆ NIŻ U POLITYKÓW! POLECAM I ZAPRASZAM!" - czytamy w ogłoszeniu internauty, który swój głos wycenił na 1000 złotych (zachowana oryginalna pisownia - przyp. red).

"Mój kandydat w pierwsze turze odpadł więc w drugiej turze chciałbym cokolwiek zyskać na tych wyborach ;)" - czytamy w opisie kolejnej oferty. Tu głos kosztuje złotówkę.

Sprzedawcy gwarantują uczciwość. Kupujący musi przesłać maila, w którym napisze imię i nazwisko swojego kandydata. Podczas wyborów sprzedawca uda się do lokalu wyborczego, aby zagłosować i jako potwierdzenie wyśle zdjęcie lub nagranie video.

Wszystkie aukcje można znaleźć tutaj.

Kodeks karny stawia rzecz jasno, w art. 250a:
"§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."


***

Sprawą postanowiliśmy zainteresować Państwową Komisję Wyborczą. Redakcja Wiadomości24.pl przesłała do PKW powyższy artykuł, z prośbą o komentarz odnośnie legalności tego typu działań.

Odpowiedź Marcina Lisiaka z Państwowej Komisji Wyborczej jest jednoznaczna - handel głosami jest ewidentnym przestępstwem przeciwko wyborom. Sprawą powinna zająć się prokuratura.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!