Rafik Schami "Dłoń pełna gwiazd" Rafik Schami "Dłoń pełna gwiazd"

Rafik Schami "Dłoń pełna gwiazd" (© Okładka książki)

"Dłoń pełna gwiazd" Rafika Schami, to opowieść o nastoletnim chłopcu, który chce zmienić otaczający świat. Czy tego dokona i w jaki sposób? Czy ma czarodziejską różdżkę, a może lampę, z której wyskoczy posłuszny dżin i spełni jego pragnienia ? Wszystko jest możliwe, zwłaszcza gdy akcja toczy się w dalekim Damaszku...

Od marzeń wszystko się zaczyna


"Dłoń pełna gwiazd" Rafika Schami porusza różnorodne tematy. Dzięki lekturze tej książki bardzo dokładnie poznamy Syrię i ludzi (różnych narodowości) tam mieszkających. Ich codzienne życie, wzajemne relacje, radości i troski.

Głównym bohaterem książki jest czternastolatek, mieszkaniec ubogiej dzielnicy Damaszku. Jego ojciec chce, aby syn przejął rodzinny interes i tak jak on został piekarzem. Zabrania mu uczęszczać do szkoły i nakazuje pracować w piekarni. Jednak chłopiec marzy o innym życiu - chce się uczyć i zostać dziennikarzem. Mimo ogromnych trudności postanawia walczyć o swoje marzenia.

Pewnego dnia, po rozmowie ze swoim przyjacielem - wujkiem Salimem, chłopiec zaczyna prowadzić pamiętnik. To właśnie słowa tego mądrego, choć niewykształconego, staruszka utkwiły mu mocno w pamięci: "Szkoda, że nie umiem pisać. Dużo przeżyłem i wszystko to było ważne. Dzisiaj niewiele już wiem z tego...Gdybym nauczył się czytać, mógłbym widzieć nie tylko góry, szczyty i doliny, ale i każdy kolec róży...Chińczycy przez wynalezienie papieru sprawili, że sztuka czytania i pisania stała się dostępna dla każdego. Wynieśli pismo ze świątyń uczonych i pałaców królów na ulice. Są bez wątpienia wspaniali."

Kiedy tylko ma wolny czas zapisuje w zeszycie, to co zdarzyło się na lekcjach w szkole (kiedy jeszcze do niej uczęszczał), w piekarni czy na ulicy. Pisze o kolegach, religii, polityce, rządzie, terrorze, biedzie, opozycji ( i gazetce skarpetkowej) oraz o ludziach z nią związanych.

W dorosły świat wprowadza go ukochany wujek Salim - ostatni świadek mijających czasów, dawnych obyczajów i zanikających wartości oraz Habib - dziennikarz, tłumacz, który pokazuje mu świat cudownej literatury i brudnej polityki.

Lecz życie w Syrii, to nie tylko obawa przed policją i wojskiem. Wśród codziennych spraw jest też czas na miłość, która nie zna żadnych granic. Młodzi ludzie nie zważają na zakazy i obowiązujące zwyczaje. Spotykają się wbrew nim i cieszą się swoim szczęściem i wzajemnym uczuciem. Warto tę książkę przeczytać i razem z bohaterem przenieść się do arabskiego kraju, by dotknąć gwiazd.

Rafik Schami za powieść "Dłoń pełna gwiazd" otrzymał wiele nagród: "Preis der Leseratten" (Niemcy), "La vache qui lit" i "Die blaue Brillenschlange" (Szwajcaria) oraz nagrodę im. Jenny Smelik Kiggen (Holandia). Powieść została wpisana na listę najznamienitszych książek i otrzymała Nagrodę Państwową w Austrii. Książka doczekała się wielu tłumaczeń i ukazała się w kilkunastu krajach, m.in.: Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Grecji,Słowenii, a ostatnio i w Polsce.

Rafik Schami "Dłoń pełna gwiazd"
Z niemieckiego tłumaczyła: Zarych Elżbieta
Rok wydania: 2011 Wydawnictwo WAM
Seria: Labirynty - Kolekcja Prozy


Czytaj też:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/grzechy_andrew_m_greeley_a_pedofile_w_kosciele_124429.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/todd_outcalt_dotknieci_przez_boga_recenzja_ksiazki_186284.html

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!