(© sxc-lic/royalty free)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiedziało, że jeszcze w sierpniu ruszy próbne wydobycie gazu łupkowego z odwiertu w rejonie Lubocina, koło Wejherowa.

Jak dowiedziała się Agnieszka Łakoma z "Rzeczpospolitej" (www.rp.pl) PGNiG uruchomi próbne wydobycie w sierpniu. Szefowie firmy podchodzą do wykonywanych prac z optymizmem, ale i ostrożnością. Ocena wielkości złoża będzie możliwa dopiero po wykonaniu tzw. szczelinowania, czyli wpompowania pod wysokim ciśnieniem wody z dodatkami chemicznymi do pokładów skalnych. O ile prace badawcze zakończą się sukcesem, to wydobycie na skalę przemysłową będzie możliwe dopiero za 8 lat.

Wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce będzie znana pod koniec 2012 r., kiedy firmy mające koncesję na odwierty wykonają ich ponad dwadzieścia. Jeden odwiert kosztuje w Polsce ok. 15 mln dolarów. W sumie, firmy które zdobyły koncesje na poszukiwania łupków, zobowiązały się do wykonania stu odwiertów. Dotychczasowe ich prace potwierdziły występowanie gazu.

Amerykanie szacują, że Polska ma największe złoża gazu łupkowego w Europie, ok. 1,5 biliona m3. Gdyby udało się wydobyć tylko 1 proc. tych zasobów, to Polska przez 5 lat nie musiałaby importować gazu.

W Polsce wydano ponad 80 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego
Otrzymali je m. in. tacy potentaci jak Chevron czy Exxon Mobile. Dostały je również polskie firmy: PGNiK, PKN Orlen i Lotos. Pełną listę można zobaczyć na stronie: gazlupkowy.pl/koncesje/. Złoża gazu łupkowego, wg szacunków, ciągną się pasem przez całą Polskę, od Pomorza, przez Mazowsze po Lubelszczyznę. Ostatnio geolodzy potwierdzili występowanie bardzo dużego złoża gazu łupkowego koło Kutna.

Zainteresowanych tematem odsyłam do serwisu gazlupkowy.pl

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!