„Uciekać najdalej – może nie znajdą mnie, Uciekać przed siebie…” słowa piosenki Iry nieustannie przewijały mi się w umyśle, wraz z lekturą książki Macieja Rajka „Wyjechać” (z tym, że zamiast słowa „ uciekać”, pojawiało mi się „wyjechać”).

Marek po przebudzeniu czuł wszechogarniające zniechęcenie. Chwilę później nie miał siły wysiąść z autobusu, którym miał dojechać do pracy, a dojechał na lotnisko, kupił bilet na samolot do... dokądkolwiek, a tym miejscem okazała się… Brazylia (tu pasują bardziej słowa piosenki: „Wsiąść do „samolotu” byle jakiego, nie dbać o bagaż…”).

Zostawił za sobą dotychczasowe życie. Życie, które tak naprawdę nigdy nie było jego życiem. Życie w którym zawsze ktoś decydował za niego, zawsze robił to co należy i czego oczekują inni. Był w związku, w którym nie był szczęśliwy, scementowanym kredytem na mieszkanie, a praca nie dawała mu żadnej satysfakcji.

Tak zaczyna się fabuła książki „Wyjechać”, skupiającej się na ucieczce do wolności. Do tego by „żyć po swojemu”, wyrwać się z objęć szarej codzienności, o podjęciu ryzyka, odnalezieniu sensu i radości życia.
Któż choć raz nie marzył, by wyjechać najdalej jak tylko się da, zostawić wszystko za sobą i spróbować innego życia?
Autor sprawnie posługując się słowem, zgrabnie opisuje perypetie bohatera w słonecznej Brazylii. Kusi różnymi atrakcjami, podsuwa bohaterowi różne okazje, ale i zagrożenia. Zręcznie operuje pewnymi „kliszami”, ale też nie sposób odmówić dozy oryginalności oraz uchwycenia ducha rock’n’rolla.

Książkę przeczytałem z przyjemnością. Myślę, że sięgną po nią raczej osoby młode lub młode duchem. Pragnienia w niej zawarte są jednak na tyle uniwersalne, że każdy pragnący uciec, ucieknie w lekturę z przyjemnością.

Warto przeczytać i dowiedzieć się, czy bohaterowi udało się spełnić marzenia. Należy pamiętać jednak, że jak każda fikcja literacka, tworząca literaturę piękną jest tylko (, a może lepszym słowem jest aż?) … spisanym pragnieniem.
Dodatkowym plusem są atrakcje Brazylii, zarówno te wynikające z pięknych okoliczności przyrody, miast, imprez, muzyki, jak i opisy płci pięknej. Coś dla siebie znajda też fani muzyki rockowej.

Wyjechać? Niech każdy sam sobie odpowie. Najlepiej po przeczytaniu tej książki.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!