29 października 2014 roku o godzinie 13.00 w budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie odbyło się uroczyste uruchomienie stanowiska badawczego, wykorzystania ciepła z miejskiej sieci do produkcji chłodu

Proces ma polegać na wytwarzaniu wody lodowej na potrzeby instalacji klimatyzacyjnej. Co istotne, wykonywana w ramach tego przedsięwzięcia instalacja, jest pierwszą tego typu w Małopolsce. Rozwiązanie stanowi alternatywę dla freonowych instalacji klimatyzacyjnych.

Budowa instalacji do produkcji chłodu z ciepła sieciowego pozwoli na pełniejsze wykorzystanie systemu ciepłowniczego latem. Właśnie wtedy występuje małe zapotrzebowanie na energię cieplną, ponieważ jest ona wykorzystywana jedynie do podgrzewania wody używanej w gospodarstwach domowych.

Ważny jest aspekt ekologiczny. Instalacja do produkcji chłodu z ciepła sieciowego wykorzystuje wodę, a nie szkodliwe freony, jak to ma miejsce w przypadku innych instalacji klimatyzacyjnych. „Byłby to duży przełom w działalności naszego przedsiębiorstwa, gdybyśmy zaczęli produkować chłód w okresie letnim” – podkreśliła Zdzisława Głód, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W pracę nad projektem zaangażowane są: Akademia Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, EDF Polska SA 1/oddział w Krakowie i Elektrownia Skawina SA.

„Celem współpracy jest przeprowadzenie badań nad możliwością wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu na potrzeby klimatyzacji. Chcemy ograniczyć ilość zużytej energii – do tej pory wykorzystywanej w instalacjach klimatyzacyjnych – kosztem energii cieplnej. Pierwszym krokiem współpracy jest wybudowanie pilotażowej instalacji” – zaznaczył Emil Stańczyk, pracownik naukowy AGH.

Produkcja chłodu do klimatyzacji z ciepła sieciowego to jeden z najbardziej nowatorskich pomysłów MPEC, EDF Polska, Elektrowni Skawina, przy współpracy z środowiskami naukowymi AGH. Innowacyjna technologia znajdzie zastosowanie w dużych halach i biurowcach.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!