Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa sąsiadów do granic Targówka

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Wyprawa to niezwykły sąsiedzki happening integracyjny z okazji stulecia włączenia Targówka i Bródna do Warszawy.

Tereny graniczne dzielnicy Targówek są zupełnie niezbadane i stanowią białą plamę na mapach Warszawy. Nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają, aby ktoś tam kiedykolwiek dotarł. W pamięci lokalnej tli się jedynie przekaz o wyprawie podjętej w 1938 r. przez grupę śmiałków, którzy chcieli uczcić 20-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale nie mamy żadnych dowodów historycznych, które poświadczałyby to wydarzenie. Krąży jednak miejska legenda, iż nikt z niej nie powrócił.
Niepomni na te niebezpieczeństwa grupa mieszkańców Targówka postanowiła zorganizować profesjonalną ekspedycję badawczą, która dotrze do granic Targówka i dokładnie je zbada, a następnie przekaże zdobyte informacje szerokiej publiczności. „Ufamy, że nowoczesny sprzęt turystyczny i współczesne technologie komunikacyjne pozwolą nam odnieść sukces w tym oryginalnym i niebezpiecznym przedsięwzięciu” – mówi jeden z członków ekipy.
Jak poważnie organizatorzy przygotowują się do wyprawy świadczy fakt, iż jako pierwsi dotarli do nieznanej mapy terenów Bródna, Żerania i Pelcowizny wykonanej na podstawie relacji i pomiarów ekspedycji rosyjskiego geografa dr Wasilija Lewicyna, której oryginał spoczywa w Archiwum Biblioteki Narodowej w Petersburgu.
Szczególnym celem wyprawy jest odnalezienie miejsca najbardziej wysuniętego na wschód Targówka - to tereny zupełnie dziewicze. Wyprawie przyświeca jednak szerszy cel badawczy. Organizatorom, którym jest Ruch Sąsiedzki – Targówek, Zacisze, Bródno zależy na skompletowaniu ekipy badawczej, w skład której wejdą specjaliści z różnych dziedzin: archeolodzy, geolodzy, biolodzy, ornitolodzy. Takie szerokie spektrum badaczy pozwoli odpowiedzieć na pytania, które pozostają na razie bez odpowiedzi. Czy na Targówku żyją jakieś gatunki endemiczne? Gdzie biją źródła Kanału Żerańskiego? Jakie jest najwyższe wzniesienie naturalne na Targówku? Na jakich warstwach geologicznych leży Targówek?
Trwają obecnie prace przygotowawcze i nabór członków ekipy. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać chęć swojego udziału w tym wydarzeniu. Konieczne jest tylko zaakceptowanie regulaminu. Wyprawa rozpocznie się 9 kwietnia 2016 r. o godz. 9.30 pod Domkiem Herbacianym w Parku Bródnowskim. Uczestnicy będą mieli do przebycia ponad 23 km. Jeżeli ktoś chciałby się przyłączyć do wyprawy w czasie jej trwania, to będzie to możliwe w pięciu miejscach postojowych: Rondo Żaba (stacja Veturilo), Kaufland (ul. Birżańska 1), Wieża przy zalewie Bardowskiego Ikea Targówek (parking), Pływalnia Polonez (ul. Łabiszyńska 20). Jeżeli z jakichś przyczyn ktoś nie będzie mógł uczestniczyć w wyprawie, to będzie miał okazję ją oglądać dzięki transmisji bezpośredniej, która będzie towarzyszyła wyprawie.
Sąsiedzka wyprawa będzie też miała wymiar charytatywno-społeczny. Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na potrzeby edukacyjne i kulturalne na Targówku, zwłaszcza dotyczące dzieci. Uczestnicy będą zachęcani do wpłat na działalność stowarzyszenia "Dzieci Targówka", którego pożyteczna aktywność pokazuje, iż istnieją ludzie, którym dobro dzieci leży szczególnie na sercu i co ważne, potrafią o nie właściwie zadbać. Trwają też rozmowy z firmami, która mogłyby wypłacić 1 zł na cel charytatywny od każdego przebytego kilometra przez każdego z uczestników.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto