Ołówki Ołówki

Ołówki

Już za niecały tydzień uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek. To ostatnie dni, aby skompletować szkolną wyprawkę. Czy ceny artykułów szkolnych zmieniły w porównaniu z ubiegłym rokiem? Tak, w wiekszości przypadków są wyższe.

Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane dotyczące cen artykułów szkolnych w porównaniu z danymi z ubiegłego roku. Zaprezentowane wyniki dotyczą zarówno Warszawy jak i całego Mazowsza.

Ważną częścią wyprawki szkolnej są podręczniki. W porównaniu z cenami sprzed roku wśród podręczników najbardziej podrożały książki do matematyki na poziomie gimnazjalnym. W Warszawie jest to wzrost o 32,7 proc., a na Mazowszu o 11,3 proc. Na zakupie podręczników w porównaniu z ubiegły rokiem najmniej na Mazowszu stracą ci, którzy będą kupowali komplet do nauki matematyki do szkoły podstawowej. W tym przypadku ceny wzrosły tylko o 3 proc.

Zauważalna jest duża rozpiętość cenowa pomiędzy Warszawą, a Mazowszem. Wśród wybranych kompletów podręczników żadne nie okazały się tańsze niż rok temu. Pocieszającym może okazać się fakt, że spadły ceny zeszytów 96 kartkowych- w stolicy o 3,9 proc. a na Mazowszu o 1,6 proc.

Jeśli ktoś myślał, że w tym roku zaoszczędzi na innych artykułach to niestety się myli. Wśród artykułów piśmiennych mniej o 2,4 proc. będziemy musieli zapłacić jedynie za ołówki zwykłe w drewnianej oprawie. Największy wzrost w Warszawie zanotowały kredki. W porównaniu z zeszłym rokiem są droższe nawet o 79 proc. Również więcej musimy zapłacić za flamastry, długopisy żelowe i akwarele szkolne.

W tym roku zarówno w stolicy jak i na Mazowszu wzrosły ceny plecaków i tenisówek. Niestety nie są to optymistyczne wiadomości dla rodziców. Jak wynika z zaprezentowanych danych bęą musieli przeznaczyć więcej środków na niezbędne wyposażenie swej pociechy do szkoły niż rok temu.

Więcej informacji na temat kompletowania wyprawki szkolnej przeczytasz w materiale.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!