Od ubiegłej niedzieli Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na ekspozycję, która jest gratką dla miłośników kawy. Wielbiciele kultowego napoju mogą między innymi zobaczyć zabytkowy ekspres.

- Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość - stwierdził francuski polityk Charles-Maurice de Talleyrand. Czy miał rację? Jaka naprawdę powinna być kawa? Jak ją przygotować? Jak parzono kawę kiedyś? I wreszcie, kiedy stała się tak popularna?

Na te wszystkie pytania odpowiada wystawa, którą od niespełna tygodnia można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy ekspozycji, czyli Włoski Instytut Kultury, BUW oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Colosseum" postanowili pokazać nam historię kawy od jej początków do czasów współczesnych. Oglądając eksponaty znajdujemy informację o tym, że najstarsze świadectwa spożywania kawy przez człowieka sięgają 525 roku naszej ery, a 1600 jest rokiem sprowadzenia tego niezwykłego napoju do Europy. Jednocześnie wśród eksponatów znajdujemy ekspres mokka stworzony przez Alfonso Bialettego dopiero w 1933 roku. Mamy tu więc do czynienia z chronologiczną opowieścią.

Ekspozycja prezentuje także szereg obrazów oraz kadrów z dzieł filmowych, przedstawiających rytuał picia kawy. Warto przypomnieć, że kawiarnie, a co za tym idzie rytuał spożywania kawy, są wpisane w historię literatury i sztuki. Literaci lub malarze niezwykle często spotykali się w tego typu miejscach, a sama kawa uważana była od zawsze za napój pobudzający do myślenia i działania. Motyw picia kawy często występuje zarówno w literaturze, jak i sztuce. Przykłady przytoczone są właśnie wśród eksponatów wystawy.

Dziś picie kawy jest codziennością, niejednokrotnie niezauważalną chwilą z całego dnia. Warto przyjść na wystawę i dowiedzieć się, jaka jest historia napoju, który tak często towarzyszy nam w dyskusjach z przyjaciółmi, czytaniu gazety czy zwykłym rozmyślaniu. Wystawa dostępna jest codziennie od godziny 12 do 19. Wstęp jest bezpłatny.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!