Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa prowadzące akcję „Ocalić od zapomnienia” w zakresie haftu kujawskiego prowadzi kursy dla swoich członkiń, promujących i nawiązujących do dawnych tradycji hafciarskich tego rejonu.

Ich efekty to zwycięstwa i wyróżnienia na różnych konkursach. Koło działa od 3 lat. Stanowią grupę przyjaciół, którym zależy, aby tradycje haftu kujawskiego nie zaginęły. Panie w kole to : Jadwiga Reska ,Stefania Dziubich, Anna Bazelewska ,Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Smykowska Ewa, Szmyt Ewa, Leszczyńska Aniela. Postanowiły w dniu 26 stycznia 2015 roku w 140 rocznicę urodzin Joanny Chmielewskiej, w holu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie zorganizować wystawę swoich wyrobów. Joanna Chmielewska żyła w latach (1875 – 1954), i stworzyła podwaliny na początku XX wieku ośrodka hafciarskiego w Radziejowie wraz córkami.

Wierne zasadzie, –„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Zgodnie z tą zasadą w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” - członkinie tego koła kultywują wieloletnie tradycje, z jakich słynie Radziejów.

A oto reportaż z tej wystawy.
Wystawa 26.1.2015 w Bibliotece
Album fotek
Slajd


Przy tej okazji należy wspomnieć, że sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną Chmielewską, której pasją życiową był haft.


Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Wiele tych informacji o rodzinie udzieliła wnuczka Joanny Chmielewskiej Pani Elżbieta Stramowska również członek Towarzystwa Miłośników Kujaw.

Jadwiga Reska prowadzi kursy w każdy poniedziałek w Izbie Regionalnej w celu kontynuacji tradycji haftu kujawskiego współpracując wraz z innymi członkiniami koła z innymi twórcami ludowymi, wymieniając z nimi doświadczenia.

Aby zaszczepić tradycję haftu kujawskiego dla dzieci i młodzieży Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła-"Tańcowała igła z nitka". TMK zaprasza do Izby Regionalnej młodzież, dorosłych pragnących uczestniczyć w tych spotkaniach.

Panie przypominają , że cechą charakterystyczną haftu kujawskiego jest ornament roślinny w różnych stylizacjach: formy proste, motywy kwiatów (margaretki, słoneczniki, róże itp.) i liści, motywy gałązek (zwanych rózgami).Haft kujawski – rodzaj haftu, wywodzącego się z Kujaw, którego główną cechą jest stosowanie krótkich ściegów, takich jak: sznureczek, ścieg atłaskowy wypukły, wałeczek, kładziony, dziergany, haft dziureczkowy. Przykładowe rodzaje ściegów: sznureczek – najczęściej podwójny. Powstaje w wyniku wkłuwania igły w połowie długości poprzedniego ściegu, kładziony – najczęściej uzupełnia wiele motywów. Polega na wkłuwaniu i wyciąganiu nitki w tych samych miejscach, dziureczkowy – zwany angielskim, w którym dziurki są obdziergane lub wzmocnione wałeczkiem.

Jadwiga Reska
Rozmowa z Haliną Paczkowską i Jadwigą Reska
Więcej o radziejowskich hafciarkach
Izba Regionalna TMK


Niech puenta będzie:
„Tyle jesteśmy warci
– ile po nas pozostanie”


Słowa niedawno zmarłego nestora TMK Józefa Ryszarda Pernaka.
Józef Ryszard Pernak

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!