Tylko do końca października można oglądać wystawę Muzeum Miejskiego w Tychach zatytułowaną „Ziemia Pszczyńska”. Wystawa prezentowana jest w sali ekspozycyjnej przy ul. Katowickiej 9.

Wystawa przekonuje, że ziemia pszczyńska może fascynować – zabytkowe drewniane kościoły, święte wzgórza, stare kapliczki, pałace, skarby przyrody to tylko niektóre z licznych miejsc, którymi nas przyciąga.
Ekspozycja nie tylko pokazuje najpiękniejsze zakątki ziemi pszczyńskiej i zachęca do ich poznawania, podkreśla także związek Tychów z ziemią pszczyńską. Tychy położone są przecież w samym jej środku.

Muzeum Miejskie w Tychach nie po raz pierwszy podejmuje wątek dziedzictwa kulturowego ziemi pszczyńskiej – w 2011 roku zorganizowano cykl wycieczek po ziemi pszczyńskiej, a na jego zakończenie wystawę "Pokażę Ci ziemię pszczyńską".
Na obecnej wystawie, prócz fotografii i publikacji ze zbiorów biblioteki naukowej tyskiego muzeum, znalazły się także rysunki Franciszka Hantulika z Cielmic.

Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, m.in. mówi:
"Ziemia pszczyńska to kraina ciekawa i piękna. Wiele tu zabytków, pokazanych między innymi na fotografiach na tej wystawie, wiele jest miejsc o niezwykłej historii.

Ciekawe są także miejscowe tradycje kultury ludowej oraz zwyczaje mieszkańców. Dokumentowały je wystawy zrealizowane w ciągu ostatnich lat w naszym muzeum.

Ale są też szczególnego rodzaju opowieści o życiu mieszkańców tej ziemi. Taką formą obyczajowej opowieści są rysunki Franciszka Hantulika, urodzonego we wsi Cielmice (obecnie jest to dzielnica Tychów) i mieszkającego tam do końca życia (zmarł w 1969 roku).
Hantulik pozostawił po sobie liczne szkicowniki wypełnione rysunkami o tematyce obyczajowej, a także scenkami myśliwskimi, humorystycznymi, rysowanymi portretami bliskich sobie osób. Lubił także rysować przyrodę. W 2011 roku w naszym muzeum prezentowana była wystawa rysunków Franciszka Hantulika – wybór wątków z tej ekspozycji uzupełnia naszą opowieść o ziemi pszczyńskiej.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!