okładka okładka

okładka (© Fabryka Słów)

"Wystrzałowa dziewiątka" to dziewiąta część przygód Stephanie Plum. Co tym razem przydarzy się Śliweczce?

Stephanie Plum, nazywana przez fanów Śliweczką, jest agentką do spraw windykacji poręczeń, czyli po prostu łowcą nagród. Pracę tę dostała po znajomości, gdyż firmę prowadzi jej kuzyn Vinnie. Jak sama mówi o sobie, ma więcej szczęścia niż umiejętności. I rzeczywiście coś w tym jest, bo jej zatrzymania zbiegów bardzo często przypominają farsę. Zdarzyło jej się stracić kajdanki wraz z podejrzanym albo zepsuć paralizator. Nie jest więc idealną kandydatką do tej pracy, ale jak się postara, potrafi być skuteczna. Prywatnie związana z Joem Morellim, jednak wciąż jej drogi krzyżują się z Komandosem. Oto cała Śliweczka, bohaterka serii książek Janet Evanovich.

W tej części Stephanie wspólnie z Komandosem zajmuje się sprawą Samuela Singha - Hindusa, który miał 3-miesięczną wizę z pozwoleniem na pracę, po której wygaśnięciu miał opuścić Stany Zjednoczone. Jej kuzyn Vinnie poręczył za niego i wpłacił kaucję. Niestety mężczyzna zniknął na krótko przed końcem wyznaczonego terminu. Stephanie musi go odnaleźć, by odzyskać pieniądze. Od samego początku piętrzą się trudności, tak jakby ktoś nie chciał, by go odnalazła. W dodatku tajemniczy morderca jest o krok przed nią, przesyła jej listy z pogróżkami i zabija kolejne osoby...

Tym razem akcja nie rozgrywa się tylko w Trenton, w stanie New Jersey. Bohaterka wraz z koleżankami z pracy leci do Vegas, miasta hazardu i dobrej zabawy, bowiem jeden z tropów prowadzi właśnie tam. Nie trzeba chyba dodawać, że wyniknie z tego cała masa nieporozumień i niebezpiecznych sytuacji.

"Wystrzałowa dziewiątka" jest połączeniem powieści kryminalno-sensacyjnej z dużą dozą humoru. Jest on tym bardziej widoczny, że powieść pisana jest w pierwszej osobie, z perspektywy Stephanie, poznać zabawne, choć nie zawsze błyskotliwe, myśli. Jak choćby taką: widok gołego tyłka nie jest już więc dla mnie czymś nowym, ale ten, na który właśnie patrzyłam, przewyższał wszystko, co widziałam do tej pory. Punky Balog miał zadek jak Kubuś Puchatek... wielki, gruby i włochaty. Niestety, na tym kończyły się podobieństwa, bo Punky Balog pod żadnym względem nie był ani uroczy, ani miluśki. Co więcej, oprócz wątku kryminalno-sensacyjnego, jest także wątek romansowy. Stephanie spotyka się z Joem Morellim, ale cały jej drogi krzyżują się z Komandosem, który ją prowokuje.

Książkę czyta się błyskawicznie, gdyż autorka ma lekkie pióro i całą masę zabawnych pomysłów. Niewiarygodne przygody Stephanie budzą śmiech u czytelnika. Wprost nie sposób się nie śmiać, gdy zbieg rozbiera się do naga i smaruje wazeliną, by nie zostać schwytany przez Stephanie albo gdy jej koleżanka z pracy Lula, czarna kobieta w rozmiarze XXL plus w białym świecie rozmiaru S, zaczyna stosować kolejną dietę cud i pochłania całe tony mięsa lub gdy rzuca swoje ogromniaste majtki na Toma Jonesa, występującego na scenie. Zapewniam, takich scenek jest więcej.

Dużym walorem jest to, że Janet Evanovich umiejętnie buduje napięcie, poprzez dozowanie informacji oraz nagłe zwroty akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Wprost nie sposób oderwać się od lektury. Co więcej, zakończenie jest jak zwykle zaskakujące. Polecam tę książkę fanom Stephanie Plum oraz miłośnikom kryminałów, którzy cenią sobie poczucie humoru. A także osobom, które dopiero chcą poznać Śliweczkę.

Warto wspomnieć, że "Wystrzałowa Dziewiątka" to dziewiąta część przygód Stephanie Plum. Poprzednie części to: "Jak upolować faceta. Po pierwsze dla pieniędzy", "Po drugie dla kasy", "Po trzecie dla zasady", "Zaliczyć czwórkę", "Przybić piątkę", "Po szóste nie odpuszczaj", "Szczęśliwa siódemka", "Ósemka wygrywa". Każdą część można czytać jak odrębną historię. Brak znajomości poprzednich części nie przeszkadza w zrozumieniu bieżących wydarzeń. Dlatego równie dobrze można zacząć od początku jak i od środka serii. Wybór pozostawiam czytelnikom.

Janet Evanovich jest amerykańską pisarką, specjalizującą się w powieściach kryminalno-sensacyjnych. Zasłynęła z cyklu o Stephanie Plum. W Polsce ukazało się dziesięć z dwudziestu części. A w maju zostanie wydana kolejna.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!