Wielu z was pewnie się zastanawia czy Koziołek Matołek istnieje naprawdę. Odwiedzając Pacanów przekonałem się, że tak. Spotkałem go wśród sporej roześmianej grupki przedszkolaków. A oto, co mi powiedział, oprowadzając po swoim królestwie.

Bartłomiej Kowalewski Na początek trochę historii

Jak zapewne wszystkie dzieci, te małe i te duże pamiętają, błąkałem się długo po całym świecie w poszukiwaniu Pacanowa, żeby się podkuć, gdyż nasz ród kozi taką rzecz ustalił:

W sławnym mieście Pacanowie,
Tacy sprytni są kowale,
Że umieją podkuć kozy,
By chodziły w pełnej chwale.
Przeto koza albo kozioł,
Jakaś bardzo mądra głowa,
Aby podkuć się na próbę,
Musi pójść do Pacanowa.
A gdy wróci ten wędrowiec,
Już podkuty, ale zdrowy,
Wszystkie kozy się dowiedzą,
Czy to dobrze mieć podkowy (…)

Postanowiłem wtedy, iż to właśnie ja będę tym wędrowcem, który przysporzy po trosze mnie splendoru, a po trosze dzieciom uśmiechu i radości podczas tej niezwykłej, iście bajkowej podróży. Zwiedziłem wtedy przepiękne miejsca na ziemi i nie tylko. Byłem w Chinach, Indiach, Włoszech, Afganistanie. Zobaczyłem Afrykę i Amerykę oraz wiele ciekawych i pięknych miejsc w Polsce. Byłem nawet na księżycu, gdzie spotkałem Pana Twardowskiego. Wreszcie, po wielu perypetiach, znalazłem ukochany Pacanów, w którym ku mojemu zaskoczeniu - nie podkuwają koziołków, tylko kują tam kowale, co się Kozy nazywają. Pacanów bardzo mi się spodobał i postanowiłem się tam osiedlić.

Gdzie teraz mieszkasz?

Obecnie mieszkam w nowej, otwartej w 2010 roku siedzibie Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, nazwanej moim imieniem. To wspaniały wielofunkcyjny obiekt dla dzieci, w którym oprócz wystawy multimedialnej i interaktywnej „Bajkowy Świat” – która jest edukacyjno-kulturalną perełką na skalę europejską, znajdują się także: Biblioteka i Księgarnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, sala kinowa, sala teatralna i sale warsztatowe. Intrygujący pod względem architektury obiekt otacza sensoryczny ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki 120 Przygód Koziołka Matołka. Nad stawem znajduje się też amfiteatr, gdzie w sezonie letnim spotykam się z gośćmi odwiedzającymi Pacanów i Centrum Bajki.

Co słychać?
Pomimo upływu lat, nadal mam siłę, aby sprawiać radość i wywoływać uśmiech na twarzach gości, którzy mnie odwiedzają. Mam z tego powodu ogromną satysfakcję.

Kto Cię odwiedza?
W Europejskim Centrum Bajki odwiedzają mnie dzieci z kraju i za granicy: małe przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, większe krasnale z gimnazjum i liceum. Doczekałem się również kilku rozpraw naukowych – często, bardzo na serio rozmawiam ze studentami, którzy przygotowują prace dot. bajek, baśni, legend i Europejskiego Centrum Bajki. Odwiedzają mnie również dorośli. A raz w roku w Pacanowie Zjazd Postaci Bajkowych urządzają sobie moi przyjaciele z różnych bajek. Mam już 79 lat i bardzo lubię takie bajkowe wizyty Kota w Butach, Dzwoneczka czy Czerwonego Kapturka.

Z kim się przyjaźnisz?
Przyjaźnię się ze wszystkimi bajkowymi postaciami, zamieszkującymi Centrum Bajki. Są to m.in.: wróżki, księżniczki, skrzaty, elfy, Kopciuszek, Czerwony kapturek, Koszałek Opałek. Nie zapominam także o moich przyjaciołach, którzy mnie wspierali w czasie wędrówki w poszukiwaniu Pacanowa oraz o tych co mnie tutaj odwiedzili jak małpka Fiki-Miki i murzynek Goga-Goga.

Co obecnie robisz?
Razem z dziećmi i innymi gośćmi, którzy mnie odwiedzają w Pacanowie, bawimy się i uczymy ciekawych gier i zabaw edukacyjnych. Czytamy razem bajki, które pozbawione są przemocy, uczą zwłaszcza najmłodszych właściwych postaw oraz promują najważniejsze wartości takie jak: rodzina, przyjaźń, uczciwość. W wolnych chwilach podróżuję po całej Polsce i Europie, promując swoją skromną osobą Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie podczas imprez, wydarzeń i targów.

Podobno przygotowujesz wielką fetę na swoje urodziny.
O, tak! Zapraszam wszystkich na moje 79. urodziny, które rozpoczną się 20 maja i potrwają aż do 3 czerwca. Wtedy w Pacanowie będzie wiele się działo. Poczęstuję was pysznym tortem. Odwiedzą mnie gwiazdy polskiej sceny muzycznej, przyjadą goście z Ukrainy. Chciałbym, aby goście przybywający na moje urodziny przebierali się w stroje różnych postaci bajkowych. Pięknie o to proszę. Będzie bajkowo! Przeczytajcie o tym na stronie internetowej, którą prowadzi Centrum Bajki. Zapraszam tu: http://www.stolica-bajek.pl/

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję i pozdrawiam bajkowo, meee, beee.

Znajdź nas na Google+

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!