Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad z Tomaszem Pakułą - piłkarzem Błotnego Klubu Sportowego

Dariusz Buczek
Dariusz Buczek
Tomasz Pakuła - prezes, piłkarz i rzecznik prasowy Błotnego Klubu Sportowego Roztocze.
Tomasz Pakuła - prezes, piłkarz i rzecznik prasowy Błotnego Klubu Sportowego Roztocze. Dariusz Buczek
Nie trzeba wydawać kroci na sprzęt: wystarczy piłka, buty i strój piłkarski. Gorzej z pralnią, ta może puścić piłkarzy z torbami. Piłka błotna to sport bardzo popularny przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Skandynawii.

Jednak jego popularność rośnie szybko i rozprzestrzenia się na inne kraje Europy. Na Zamojszczyźnie powstał Błotny Klub Sportowy Roztocze. BKS Roztocze to druga w Polsce drużyna w błotnej piłce nożnej (obecnie z największą kadrą w kraju - jako jedyna posiada sekcję kobiecą). Skupia 30 zawodników (w tym 10 kobiet). Tomasz Pakuła - lat 23, urodzony w Szczebrzeszynie, polski dziennikarz radiowy, spiker, komentator sportowy, konferansjer, twórca i redaktor naczelny Audycji Sportowej OLE w Katolickim Radiu Zamość. Jest miłośnikiem sportu, kultury fizycznej, turystyki i rekreacji.

Dariusz Buczek: Skąd pomysł na założenie błotnej drużyny?

Tomasz Pakuła: Pomysł na stworzenie drużyny, która będzie grała w piłkę nożną w błocie, powstał, gdy zagrałem w meczu Błotna Reprezentacja vs. Przyjaciele i Kibice, który został rozegrany w Krakowie 19 czerwca 2011. Wystąpiłem w drużynie gości, a wynik końcowy to zwycięstwo biało-czerwonych 3:1 (3:0). Wracając pociągiem na Roztocze wpadł mi do głowy pomysł, że spróbuje takiej formy zabawy w Krasnobrodzie i skupię w drużynie zawodników z Roztocza (w tym panie!). Kolejnego dnia pojawili się już chętni do gry w piłkę błotną.

Plany BKS Roztoczę są niezwykle ambitne.

W planach mamy rozegranie kilku meczów. Sparingpartnerów ustalamy na bieżąco. Celem krasnobrodzkiej ekipy jest zorganizowanie w 2012 roku II Mistrzostw Polski w Piłce Błotnej (oczywiście także wygranie ich) oraz wyjazd drużyny na Mistrzostwa Świata 2012 - Swamp Soccer World Championships (będziemy drugą w historii drużyną reprezentującą Polskę). Złożyłem także kandydaturę do organizacji tych mistrzostw na Roztoczu.

Gra ma także wymiar rekreacyjny.

Planujemy integrować grupę m.in. poprzez ogniska, wspólne wyjazdy i zgrupowania dla kadry.

Długo trzeba przygotowywać boisko do błotnej rywalizacji?

Dzięki wsparciu i hojności mieszkańca Krasnobrodu Mateusza Gielmudy, który pozwolił, by jego działka została zorana, mecze rozgrywamy na 4Fiter Arenie w Krasnobrodzie. Prace nad stworzeniem boiska trwały kilka dni: na początek zawodnik Konrad Rembisz zorał teren, kolejnego dnia sąsiad zjechał teren glebogryzarką, a na koniec Ochotnicza Straż Pożarna z Krasnobrodu polała pole gry 7 tysiącami litrów wody. Pozostało tylko wstawić bramki - te z żerdek przygotował obrońca drużyny – Rafał Pachołek.

Chyba kochacie… Roztocze?

Zgadza się! Wystarczy popatrzeć na herb klubu, który zaprojektowała Barbara Niedźwiedź-Pachołek, żona jednego z piłkarzy. Nasz klub promuje krainę geograficzną Roztocze, więc godłem klubu jest konik polski typu tarpan. W Roztoczańskim Parku Narodowym istnieje bowiem hodowla koników polskich. Są one z natury silne, wytrzymałe i nie poddają się - jak drużyna BKS Roztocze! Na herbie znajduje się także nazwa klubu i rok 2011, odnoszący się do daty jego powstania.
Kto występuję w Twojej drużynie?

Klub skupia w większości piłkarzy z Roztocza. W kadrze są studenci z Krasnobrodu, Krakowa, Zamościa, a nawet Gdyni. W drużynie pojawił się również polonista. Wspiera ich również ks. Maciej Lewandowski, zawodnik Igrosu Krasnobród, który wraz z kolegami zdobył tytuł Mistrza Europy Księży i Mistrza Polski Księży w halowej piłce nożnej.

Jak gra się w błotną piłkę?

Przede wszystkim zamiast zielonej murawy, piłkarze nurzają się w błocie. Wymiary boiska to zazwyczaj 60 na 35 metrów. Zespół to 12 zawodników, jednak na boisku w każdym momencie przebywa sześciu - bramkarz i pięciu graczy z pola. Liczba zmian jest nieograniczona (zmiany lotne, hokejowe). Mecz trwa dwie połowy po 12 minut. Przerwa trwa 10 minut. Pole karne to linia biegnąca 16 stóp od linii bramkowej. Rzuty rożne, karne i auty wykonuje się kopiąc piłkę z ręki. Wszystkie rzuty wolne są pośrednie. Nie wolno zmieniać butów w czasie gry. Coś dla tzw. sępów - nie ma spalonego. Strój jest dowolny, pod warunkiem, że wszyscy zawodnicy z jednej drużyny mają górę w jednym kolorze. Przepisy nie mówią nic o arbitrach... W Polsce większość meczów sędziują sędziowie piłki nożnej, u nas jest tak samo. Mecze BKS Roztocze sędziuje kolega Krzysztof Zub, który ukończył kurs sędziego piłki nożnej w formie tradycyjnej, czyli w Okręgowym Związku Piłki Nożnej.

Pamiętasz pierwszy mecz BKS-u w błocie?

Pierwszy oficjalny mecz Błotnego Klubu Sportowego Roztocze, rozegrany 16 lipca, zakończył się wynikiem 3:3. Przeciwnikiem była drużyna Arsenalu Lublin, która na co dzień występuje w lubelskich rozgrywkach ARSA CUP. Przed meczem odbyło się oficjalne otwarcie 4Fiter Areny, którego dokonali Zastępca Burmistrza Krasnobrodu. Piłka błotna okazała się strzałem w dziesiątkę! Mecz obejrzało grubo ponad 100 widzów! Mecz był bardzo wyrównany, debiutanci wybrali przeciwnika z wysokiej półki, gdyż Arsenal gra ze sobą już cztery lata. Gole dla gospodarzy strzelili: Rafał Pachołek, Tomasz Pakuła i Wojciech Kudełko; dla Arsenalu: Grzegorz Kukuryk, Damian Kuźniak, Jakub Kowal. Wynik był dobrą prognozą na kolejne mecze, bowiem dwa miesiące później zostaliśmy I Mistrzem Polski w Piłce Błotnej. Zachęcamy do śledzenia aktualności dotyczących błotnej piłki na Roztoczu, na oficjalnej stronie klubowej BKS Roztocze - www.pilkablotna.futbolowo.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wywiad z Tomaszem Pakułą - piłkarzem Błotnego Klubu Sportowego - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto