Fragment jednego z programów "Interviews Before Execution" Fragment jednego z programów "Interviews Before Execution"

Fragment jednego z programów "Interviews Before Execution" (© zrzut z YouTube.com)

Co tydzień w sobotę miliony osób w Chinach włączało telewizory, aby obejrzeć talk show pt. "Wywiady przed egzekucją". Dziennikarka Ding Yu rozmawiała z osobami skazanymi na karę śmierci.

Talk show "Interviews Before Execution" był emitowany na antenie państwowej telewizji Henan Legal Channel od ponad 5 lat.

Skazańcy, którym pozostało kilka dni lub nawet kilka godzin życia, opowiadali o swoim życiu, zbrodniach, a także przekazywali swojej rodzinie ostatnie słowa, przeprosiny, błagali o wybaczenie.

Program miał za zadanie edukację społeczeństwa, miał wśród widzów wzbudzić współczucie i pozwolić im nieco inaczej spojrzeć na skazanych. Przy okazji miał też ich przestrzec przed konsekwencją popełniania przestępstw. Według krytyków program miał charakter propagandowy i pokazywał, że jest społeczne przyzwolenie na radykalne rozwiązania problemu przestępczości stosowane przez chiński wymiar sprawiedliwości.

Jak możemy przeczytać w internetowym wydaniu BBC News, program w ubiegłym tygodniu zdjęto z anteny, a jako powód podano reakcję zagranicznych mediów na wykorzystywanie osób czekających na śmierć.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!