Po szaleństwach studniówkowej zabawy zostały już tylko zdjęcia. Teraz tegoroczni maturzyści powinni zastanowić się nad dalszą ścieżką zawodową. Pomocnym drogowskazem mogą okazać się XIII Ogólnopolskie Targi Edukacji w katowickim Spodku.

Jak co roku do Spodka przyjechali przedstawiciele uczelni wyższych (prywatnych i państwowych) z całej Polski. W hali zaprezentowały się nie tylko uczelnie z regionu, ale również z: Krakowa, Łodzi, Poznania, a nawet Akademia Morska ze Szczecina. W ostatnich latach na polskim rynku pracy dominuje przekonanie o tym, iż aby osiągnąć sukces należy ukończyć studia inżynierskie: zgodnie z tą opinią na 60 stanowisk aż 9 przypadało na politechniki: Śląską (5 stanowisk), Wrocławską, Krakowską im. Tadeusza Kościuszki, Częstochowską i Opolską.

Humaniści i osoby uzdolnione w innych dziedzinach nauki nie muszą czuć się pokrzywdzone, gdyż również o nich nie zapomniano. Swoje propozycje prezentowały: uniwersytety, uczelnie ekonomiczne, artystyczne oraz wszystkie uczelnie niepubliczne z regionu. Osoby pragnące
kontynuować swoją edukację w szkołach policealnych mogły zapoznać się z ofertami tych placówek.

Dodatkowo, aby zachęcić przyszłych studentów czy uczniów uczelnie przygotowały ciekawe prezentacje np. makijażu czy masażu, robotów czy sprzętu technicznego, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających maturzystów.

Targi potrwają od 8 do 10 marca w godz. od 9-16, w tym czasie również w punkcie konsultacyjnym na stanowisku „Gazety Wyborczej” można rozmawiać z doradcami zawodowymi Powiatowego Urzędu Pracy czy Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, którzy pomogą wybrać właściwy zawód. Wstęp jest bezpłatny.

Maturzystka jednego z katowickich liceów entuzjastycznie wypowiada się o targach: - Dzięki takim targom mamy wszystkie uczelnie w zasięgu ręki, możemy się od razu dowiedzieć wielu rzeczy o rekrutacji, wziąć ulotki.

Organizowanie takich imprez jest niezwykle pomocne dla młodego człowieka, który ma możliwość poznania klimatu życia studenckiego bezpośrednio od samych studentów, w rozmowie ze starszymi kolegami maturzyści mogą uzyskać konkretne informacje dotyczące proponowanych przez uczelnie specjalności czy specjalizacji, działalności kół naukowych czy wymian międzynarodowych.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!