Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata w Radomsku.
XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata w Radomsku. Tomasz Mazur
Nasz samorząd uczniowski - pod takim hasłem na przełomie maja i czerwca odbędzie się w polskim sejmie spotkanie młodych ludzi z całej Polski. Aby jednak wziąć w nim udział należy przeprowadzić szkolną debatę o roli samorządu uczniowskiego.

Organizatorem XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Projekt: Polska, Fundacją Nowe Media i Ministerstwem Edukacji Narodowej, a także z wojewódzkimi kuratoriami oświaty. W tegorocznej edycji należało zorganizować debatę na jeden z wybranych tematów:
- jakie działania szkolne i lokalne są warte zrealizowania przez samorząd uczniowski - nasze pomysły i dobre praktyki?
- jak zorganizować pracę samorządu, żeby włączyć w jego działania jak największą liczbę uczniów?
- jak przygotować i zorganizować wybory do władz samorządu uczniowskiego żeby były świętem demokracji w szkole?
- jakie wsparcie dyrekcji szkoły, nauczycieli i innych dorosłych jest potrzebne uczniom chcącym rozwijać samorządy w swoich szkołach?

Następnym krokiem jest sporządzenie sprawozdania z przeprowadzonej debaty, właściwe jej udokumentowanie, a także opisanie wybranego projektu, realizowanego w szkole przez samorząd uczniowski. Termin publikacji sprawozdań mija 7 maja. Ogłoszenie listy uczestników XVI Sesji SDiM nastąpi do 15 maja 2010 r.

W tym roku chęć wzięcia udziału zgłosili także uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku. W tym celu zorganizowana została szkolna debata, której tematem przewodnim uczyniono projekty młodzieżowe realizowane przez lub przy współpracy z samorządem uczniowskim. W dyskusji udział wzięli: Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania (Urząd Miasta w Radomsku) Pan Zbigniew Solarik, Pani Grażyna Skupińska, nauczyciel historii w ZS-G nr 1 w Radomsku wspólnie z uczennicami, W-ce dyrektor ZS-G nr 7 w Radomsku Pani Aleksandra Gniłka, nauczyciele, uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku oraz członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy".

W pierwszej części spotkania zaprezentowano główne założenia oraz przebieg projektu "Społeczeństwo obywatelskie w oku kamery", który realizowano w szkole od października ubiegłego roku. Uczestnicy projektu, w tym członkowie samorządu uczniowskiego dzielili się swoimi refleksjami, wskazując najbardziej wymierne efekty swojej pracy. Przedstawiciele Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 1 w Radomsku opisali szczegółowo realizowany w szkole projekt Znosimy bariery-otwieramy drzwi kariery. Jak podkreślił Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania, Zbigniew Solarik, przy tak dużych projektach, konieczna jest współpraca z samorządem. Ważne jest także, aby takie przedsięwzięcia odpowiadały uczniowskim zainteresowaniom.

W trakcie debaty poruszono także kwestię projektów, jakie mógłby w szkole realizować w przyszłości samorząd uczniowski w ścisłej współpracy z rodzicami, lokalną społecznością i samorządem. Młodzież wskazywała m.in. wymiany młodzieżowe, zajęcia sportowe, zajęcia artystyczne oraz uczenie przez doświadczenia. Uczniowie deklarowali także chęć zorganizowania długofalowych akcji w trakcie całego roku szkolnego, pod intrygującą nazwą "trzy pory roku".

Korzystając z doświadczenia zaproszonych gości, dobrych praktyk, wskazano potencjalnych sojuszników, przeszkody w realizacji projektu, a także "motywatory", wpływające mobilizująco na uczniów, ale także nauczycieli. Jak mówi jedna z uczestniczek spotkania, Justyna, takie debaty są potrzebne, integrują młodzież, dają możliwość wyrażenia swojego zdania w tak ważnej sprawie, jaką jest samorząd uczniowski. Bez wątpienia wnioski, sugestie, jakie pojawiły się na dzisiejszej debacie posłużą w przyszłości do bardziej efektywnej pracy szkolnych samorządów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto