Już 8 stycznia odbędzie się kolejny - tym razem jubileuszowy - finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt do leczenia wcześniaków. Motywem przewodnim finału będzie także walka z cukrzycą.

Hasło tegorocznego finału to: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko". Tym samym Fundacja konsekwentnie kontynuuje działania podjęte w minionych latach.

Zagra cała Polska


Tysiące (szacuje się, że ok 120 tys.) wolontariuszy zaopatrzonych w puszki z charakterystycznym serduszkiem pojawi się na ulicach. Ponad 1500 sztabów lokalnych WOŚP w Polsce przygotuje koncerty (działają także sztaby zagraniczne). Relacje z tych wydarzeń można będzie obejrzeć w TVP2. Transmisje z warszawskiego finału na placu Defilad można będzie obejrzeć na www.owsiaknet.pl. Na scenie pod Pałacem Kultury wystąpią między innymi Elektryczne Gitary, Arka Noego i Dżem. O 20 uczestnicy wszystkich imprez prześlą tradycyjnie "Światełko do Nieba".

Wśród ciekawostek, przewidzianych w ramach tegorocznego finału, jest aukcja specjalnie przygotowanego dla WOŚP Choppera. Będzie można wylicytować prawo do jego rocznego posiadania.

Jak zostać wolontariuszem - zobacz videoKwesta na sprzęt ratujący życie

Zebrane podczas ogólnopolskiej zbiórki pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na nowoczesny sprzęt medyczny dla noworodków (między innymi.: respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych).

Nawiązując do programu pomocy ciężarnym kobietom chorym na cukrzycę, Fundacja zamierza przeznaczyć część zebranych funduszy na zakup pomp insulinowych.

„Idziemy w kierunku uświadamiania młodych kobiet, które mają cukrzycę, że odpowiednie przygotowanie do ciąży i dbanie o wartości poziomów cukru podczas ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka i jest gwarantem tego, że dziecko może i powinno urodzić się zdrowe. Warunkiem jednak jest staranne przygotowanie matki w postaci wyrównania cukrów przed zajściem w ciążę. Kobiety powinny więc zgłosić się do ośrodka diabetologicznego i ginekologicznego przynajmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą w celu wypożyczenia pompy insulinowej, która ułatwi im to wyrównanie" - mówi Magdalena Zadora, koordynator techniczny akcji wypożyczania pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych.

Planowany przez fundację zakup pomp pomoże zapewnić wszystkim przyszłym mamom-diabetyczkom dostęp do tego sprzętu.

Dwudziesty finał będzie także okazją do walki z cukrzycą wśród Polaków. Zaplanowany jest bieg "Policz się z cukrzycą". Zgłosiło się już 2000 uczestników, którzy przemierzą warszawską trasę biegu. Ci, którzy nie zdążyli zarejestrować się przez internet, mają jeszcze szansę zgłosić się w niedzielę bezpośrednio w Biurze Zawodów.


Jubileusz to również sposobność do podsumowań dotychczasowych dokonań Orkiestry. W sierpniu 2011 roku instytut Millward Brown SMG/KRC przeprowadził badania znajomości Fundacji i jej działań. Okazało się, że aż 97 proc. respondowanych zna organizację, a 92 proc. ogląda w telewizji relacje z finałów. 11 proc. z nas przynajmniej raz uczestniczyło jako wolontariusz w styczniowych zbiórkach. Zdecydowana większość ankietowanych (89 proc.) uważa, że Orkiestrą powinniśmy chwalić się na całym świecie.

Ponadto szacuje się, że ok 5,34 ml Polaków miało kontakt ze sprzętem zakupionym przez Fundację, za łączną kwotę prawie 450 mln złotych.

Z okazji okrągłej rocznicy w Łazienkach Królewskich prezentowana jest do końca stycznia wystawa zdjęć nawiązujących do dwóch dekad historii Orkiestry.

A jak przebiegnie jubileuszowy finał i czy padnie kolejny rekord zebranych środków? Przekonamy się już za kilka dni.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!