Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

YouTube pokazuje dzień z życia świata

Małgorzata Osowiecka
Małgorzata Osowiecka
Plakat promujący "Life in a day"
Plakat promujący "Life in a day"
24 lipca internauci z całego świata przesłali do serwisu YouTube najważniejsze chwile swojego życia. Tak powstał "Dzień z życia świata", projekt łączący wszystkie te chwile w jedną, spójną historię.

W tym eksperymencie internauci mieli nakręcić i przesłać najważniejsze chwile swojego życia z jednego dnia (24 lipca). Ich ilość zaskoczyła wszystkich. Użytkownicy przysłali aż 80 tysięcy filmów (tj. 4600 godzin materiału!), z 197 krajów, w 45 różnych językach, nawet tak egzotycznych, jak suahili. Ilość materiałów pokazuje, że projekt był bardzo dobrym pomysłem, bowiem dzięki niemu każdy miał jednakową szansę znaleźć się w filmie, bez względu na narodowość, czy zdolności aktorskie. A początkowo, wszystkie filmy przysłane 24 lipca znalazły się na oficjalnej stronie life in a day.
Twórcy to znani reżyserzy: Kevin Macdonald ("Ostatni król Szkocji", "Stan gry") i Ridley Scott, w dorobku którego znajdują się takie hity jak: "Łowca androidów", "Królestwo niebieskie", "Hannibal", "Thelma & Louis", czy "Helikopter w ogniu".

Mimo że zadanie z pewnością nie należało do najłatwiejszych, Scott od początku podkreślał, że ma świetny zespół, znający niemal wszystkie języki świata. A co najważniejsze, jakość i ilość przysłanych materiałów pozwoliły mu na stworzenie wyjątkowego, oryginalnego dzieła. Nadanie ostatecznego kształtu filmowi musiało odbyć się na drodze eliminacji. Ostatecznie Scott wybrał kawałki najpełniej oddające zarówno różnorodność, jak i ludzkie podobieństwo.

A są to filmy kilkudziesięciu internautów, którzy znaleźli się w napisach końcowych jako współautorzy - m.in. z Rosji, Japonii, Egiptu, Nepalu, Peru i Ukrainy, ale najwięcej z USA.
To właśnie te materiały, według Scotta, najlepiej odpowiadają na cztery pytania: "Co kochasz?", "Czego się boisz?", "Jaka jest zawartość twojej torebki?" i "Jak cię najłatwiej rozśmieszyć?"

W filmie znalazły się też polskie akcenty. Pod koniec projekcji można było zachwycać się sekwencją burzy przechodzącej nad Zakopanem autorstwa Tomasza Skowrońskiego. Był także moment, w którym kobieta opowiada, co ma w torebce i wyjmuję małą flagę Polski.

Początkowa i końcowa scena są swoistą klamrą kompozycyjną filmu. W pierwszych ujęciach wypowiada się młody chłopak, pochodzący z Nowego Jorku, a w jednym z ostatnich Masajka. Oboje mówią o tym co kochają, o tym, co jest dla nich najważniejsze na świecie.

Początkowo materiał filmowy został ograniczony do 100 godzin, a następnie zredukowany do zaledwie 90-minutowego dokumentu. Ten właśnie dokument można było pierwszy raz podziwiać podczas festiwalu Sundance w styczniu tego roku. A pierwszy internetowy seans miał miejsce, oczywiście w serwisie YouTube, 28 stycznia. Wiadomo, że film trafi do amerykańskich kin. Kiedy i czy wogóle zobaczymy go na polskich ekranach? Czas pokaże.

Oto fragment "Life in a day", przedstawiający kilkuletnią Virginię z Katalonii, która z kamerą przyczepioną do głowy wspina się na ludzkie piramidy:

Kevin Macdonald o projekcie:
"Life in a day to swoista kapsuła czasu, która opowie przyszłym pokoleniom, jak żyło się 24 lipca 2010 roku. Nie ma lepszego sposobu na zebranie nieograniczonego materiału filmowego, niż zaangażowanie światowej społeczności internetowej."

oraz w wywiadzie dla YouTube:
"Najbardziej uderzyło mnie, jak bardzo w każdym miejscu na świecie jesteśmy do siebie podobni. Narodziny, miłość, choroba, śmierć: właściwie każdy przesłany do nas film dotyczył jednego z tych tematów."

Podobnym projektem jest film "Noc na ziemi", wyreżyserowany przez Jima Jarmuscha. W jednym materiale scalił on pięć epizodów, rozgrywających się jednocześnie na pięciu różnych kontynentach. Jednak wszystkie miały coś wspólnego, bowiem ukazywały jazdę taksówką, w czasie której między pasażerem a kierowcą rodzi się specyficzna więź. W filmie zagrała Winona Ryder, która wcieliła się w postać taksówkarza w jednym z epizodów. Fragment projektu z polskim lektorem także do obejrzenia w serwisie YouTube tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto